Gir: Komisioni Evropian shprehu shqetësim se disa nga ndryshimet në Kodin Penal bartin rrezik të uljes së mosndëshkimit

INA
INA

14 Shtator, 2023

Komisioni Evropian e shprehu shqetësimin e tij se disa nga ndryshimet të cilat u bënë në Kodin Penal bartin rrezik të uljes së mosndëshkimit, u përgjigj ambasadori evropian Dejvid Gir në pyetjen e gazetarëve lidhur me ndryshimet në Kodin Penal.

“Mendoj se kjo pyetje tashmë ka marrë përgjigje nga ana përfaqësuesve nga Brukseli”, theksoi Giri dhe shtoi se Komisioni Evropian para disa ditëve tashmë ka bërë disa vërejtje lidhur me këtë çështje.

Siç ka theksuar, Komisioni Evropian sërish ka shprehur shqetësim lidhur me përdorimin e flamurit evropian, që të mundet të mbrohet miratimi i ndonjë ligji.

“Komisioni Evropian përkujtoi në rëndësinë e sundimit të së drejtës në vetë vendin, që ka të bëjë në vetë parimin e mosndëshkimit, në fakt veprat penale që lidhen me atë duhet të adresohen në mënyrën e duhur”, theksoi Giri.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5169

Taravari: Lëvizja BESA ka rritje të elektoratit

spartak

Ngjela: Të mbyllen me ligj televizionet që ftojnë antishqiptarë në studio!

vmro-mickoski

Kuzeska: Mickoski është kopje e Gruevskit

gjykata-kushtetuese

Gjykata Kushtetuese nuk vlerëson kushtetutshmërinë e Marrëveshjes së Prespës

Gruevski Mickovski

Gruevski i kërkon anëtarësisë të mos i besojnë Mickoskit

kurti me sanxhak dhe lugine

Kurti priti një delegacion të përfaqësuesve politikë të boshnjakëve dhe të shqiptarëve në Serbi

haradinaj-kurti

Haradinaj me akuza të reja: Kurti është shoqëruar me vajzën e ministrit të Millosheviqit

Fatmir Mexhiti

Mexhiti në OKB: Përgjigjja kolektive në kohë pandemie ndërton sistem shëndetësor rezistent

taulant balla

Ligji për shtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës dhe të Maqedonisë së Veriut të mos testohen

INFO

NA NDIQ