Gir: Maqedonia e Veriut ta shfrytëzojë momentin pozitiv dhe me vendosmëri më të madhe të lëviz drejt rrugës eurointegruese

Picture of INA
INA

10/07/2024

Maqedonia e Veriut ta shfrytëzojë momentin pozitiv dhe me vendosmëri më të madhe të lëviz drejt rrugës eurointegruese, tha sot në Vinicë, euroambasadori Dejvid Gir, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve, nëse rezultatet nga zgjedhjet evropiane do të ndikojnë në procesin e zgjerimit të BE-së.

“Liderët e qeverive të 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian pas zgjedhjeve evropiane treguan përkushtim se vizioni i tyre strategjik pesë vitet e fundit do të jetë procesi i zgjerimit, ashtu që mund të them se procesi i zgjerimit mbetet prioritet kryesor”, tha Gir, duke shtuar se nuk sheh ndryshim edhe për strukturën e ardhshme të institucioneve evropiane.

Punën e vetme që që mund të shtoj, shtoi ai, është se në këtë moment me të vërtetë ekziston mundësi e madhe për Republikën e Maqedonisë së Veriut në kontekstin e zgjerimit të Bashkimit Evropian, ashtu që shpresoj shumë se Maqedonia e Veriut, por edhe e gjithë Ballkani Perëndimor, do të jetë në gjendje të përfitojë nga ky moment pozitiv në kontekst të zgjerimit të BE-së dhe do të mund të ecë më me vendosmëri drejt rrugës eurointegruese.

Në zgjedhjet evropiane në qershor të këtij viti fituan partitë e spektrit të djathtë, gjë që solli deri në shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Francë. Edhe krahas përforcimit të së djathtës, Partia Popullore Evropiane (EPP), e udhëhequr në zgjedhje nga kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lajen, mbetet fraksioni më i fortë në përbërjen e re të Parlamentit evropian me 189 vende të deputteëve. Në mandatin e ri parlamentar, në Parlamentin 720-anëtarësh, socialdemokratët fituan 133 vende, liberalët 82, konservatorët 70, Identiteti dhe Demokracia 60 dhe të Gjelbrit 53 vende.

TË FUNDIT
2 orë
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
2 orë
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
2 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
3 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
3 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi (FOTO)
7 orë
BDI: Ahmeti njoftoi ambasadoren norvegjeze për angazhimin e Poll Villiams në përpilimin e platformës së legjitimitetit
1 ditë
VLEN: Kandidatët për zv.ministra përfaqësojnë dinjitet dhe profesionalizëm
1 ditë
Profesori Astrit Iseni nga Kumanova emërohet zv/ministër i MPB
2 orë
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
1 ditë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
12 orë
Shkup, 110 gjoba për shkelje të rregullave në trafik
1 ditë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
7 orë
Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit

LEXO MË SHUMË

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

sevim hoxha

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

IMG_0039

Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!

INFO

NA NDIQ