Gjashtë nxënës nga RMV fituan 44 medalje në Olimpiadën e Diturisë për Fëmijë në Londër

INA
INA

5 Shtator, 2023

Nxënësit Maksim Taneski, Andrija Krstiq, Petar Kalkashliev, Kornelia Panian, Kalina Çakarovska dhe Angela Ristesca nga shkolla fillore”Johan Hajnrik Pestaloci” në Komunën Qendër të Shkupit, fituan 44 medalje në Olimpiadën prestigjioze të Dijes për Fëmijë të mbajtur në Londër.

Para kryetarit të Komunës Qendër, Goran Gerasimovski, ata ndanë përvojat, lumturinë dhe përshtypjet e tyre nga qëndrimi në Londër, i cili i përgëzoi dhe u uroi mençuri, qartësi dhe dëshirë për të kultivuar njohuri të reja për të arritur edhe më lart. qëllimet dhe zhvillimi personal.

“Të kthehesh me 44 medalje për dije në fusha të ndryshme mes 1200 fëmijëve nga e gjithë bota është vërtet mbresëlënëse. Ju jeni krenaria dhe lumturia jonë. Ju jeni frymëzimi dhe konfirmimi se suksesi nuk u vjen vetëm vendeve të mëdha. Jini plot njohuri, gëzohuni me sukseset tuaja dhe synoni arritje më të larta. Bëhuni një model dhe ndihmoni studentët e tjerë me ambicie të ngjashme. Jemi pas jush që t’ju mbështesim, t’ju ndihmojmë dhe të jemi mbështetja juaj”, tha Gerasimovski në takimin me studentët.

Ndryshe, nxënësit në dy ekipe garuan në Raundin Global të të ashtuquajturës Olimpiadë për Fëmijë në Dituri. Kupa Botërore e Dijetarëve me tema të ndryshme nga shkenca te poezia, mes 1200 studentëve nga e gjithë bota nga 26 deri më 31 korrik.

Në Londër, të dyja skuadrat u kualifikuan në turneun e kampionëve në Universitetin “Yale”, dhe studenti Andrija Krstiç ishte më i suksesshmi me 15 medalje të fituara. Komuna e Qendrës dhe kryetari Gerasimovski do të vazhdojnë të mbështesin dhe ofrojnë ndihmë për të gjithë nxënësit e talentuar. Gerasimovski inkurajoi studentët dhe u tha se janë dëshmi se me shumë dëshirë, këmbëngulje dhe punë ende mund të pushtohen majat e paarritshme.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pendarovski-nato

Pendarovski: Mirë që Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtarë të NATO-s, që të parandalohet konfrontimi ndërmjet ushtrisë së Kosovës dhe Serbisë

Screenshot_2023-09-30-13-14-08-408-edit_com.facebook.katana

Deklaratat e fundit për sulmin terrorist në veri, kërkohet që Edi Rama të shpallet non-grata në Kosovë

mali-sharr

Hiqet ndalesa për lëvizje nëpër pyje

ernest

NË SHKUP VJEN NJË STUDIM MË I PLOTË MBI VEPRËN E ERNEST KOLIQIT

Maria GABRIEL

Gabriel pret që Shkupi të mos “vetësabotohet”

LSDM kreret kovacevski zaev zecevic

Ndryshimet kushtetuese a po rikthejnë në lojë liderët e vjetër!

artan grubi

Grubi: Përmes fletëobligacioneve, Qeveria ndihmon Komunën e Tetovës dhe Zhelinës për shlyerjen e detyrimeve të papaguara të tyre

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

qumsht-qumesht

Nuk ka qumësht me aflatoksinë nëpër markete, reagon AUV në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ