Gjatë vitit 2023, në RMV janë ndërtuar gati 5 mijë objekte banesore

Picture of INA
INA

14/06/2024

2.874 objekte janë ndërtuar nga subjektet afariste gjatë vitit 2023 në Maqedoninë e Veriut, ndërsa nga personat fizik janë ndërtuar 2.020 objekte, informojnë nga Enti Shtetëror i Statistikave.

Nga Enti Shtetëror i Statistikave bëjnë të ditur se 3.445 banesa me gjithsej 243.815 metra katror janë kompletuar nga subjektet afariste për gjatë vitit 2023, ndërsa nga personat fizik janë përfunduar 2.331 banesa me 299.224 metra katror.

Siç bëjnë të ditur, mesatarja e banesave të ndërtuara nga subjektet afariste është 70.8 metra katror, ndërsa nga personat fizik 128.4 metra katror.

TË FUNDIT
1 ditë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
2 ditë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
2 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
3 ditë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
3 ditë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

ME TE LEXUARA

1 ditë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

LEXO MË SHUMË

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

Aeroporti_Shkupit-750x430-1

Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

Kembim valutor euro dollar

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

ksamil sarande

Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang

fature-market

Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!

INFO

NA NDIQ