Gjendja alarmante me kollën e madhe, KSI do të mblidhet nesër

INA
INA

06/02/2024

Nëse keni fëmijë me kollë që zgjat deri në dy minuta ose me të vjella, ka shumë mundësi që të jeni të infektuar me kollën e madhe, përcjell TV21. Dy raste të reja janë regjistruar sot, duke e çuar numrin në 12 brenda një muaji. Nesër do të mblidhet Komisioni për Sëmundje Ngjitëse dhe do të vendosë nëse do të shpallet epidemi. Mjekët u bëjnë thirrje prindërve që t’i vaksinojnë fëmijët e tyre.

“Ka raste të reja, dje ishin 10, sot janë 12 të diagnostikuar me kollë të madhe dhe ky numër do të rritet, duke pasur parasysh situatën e vaksinimit. Kjo sëmundje është shumë ngjitëse dhe kërcënuese për jetën, veçanërisht për personat gjegjësisht foshnjat deri në 12 muaj dhe fatkeqësisht mund të përfundojë me pasoja fatale ose me pasoja të përhershme”, tha Bekim Zeqiri, drejtor i Qendrës për Shëndet Publik.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

David-Philips

Serbët le të shkojnë në Serbi, nëse duan të përdorin dinarin, thotë ish-zyrtari amerikan

fature-market

Disa markete brenda natës i rritën çmimet, ankesa nga qytetarë

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Nora-Taravari-921x614

Fjalimi emocional i zonjës Taravari, citon një hadith domethënës

policia serbe

Tmerr në Serbi, çifti vret dy fëmijët dhe më pas hidhen nga kati i 17-të i pallatit

rama shkup

Rama nga Elbasani: Në zgjedhjet e 2025, fitore më e madhe

policia speciale maqedoni

Ish-kryetari i një komune në Maqedoni kapet nga policia si pjesë e një grupi kriminal

INFO

NA NDIQ