Gjendja e çerdheve në Maqedoni me virus është stabile

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2022

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska u shpreh se gjendja me pandeminë në çerdhet e Maqedonisë është stabile.

“Gjendja me pandeminë në çerdhet e Maqedonisë është stabile dhe këtë e vërtetojnë edhe të dhënat që i marrim në bazë ditore si dhe mesatarja në javë”, tha Trençevska.

Ajo shtoi se javën e kaluar janë evidentuar 75 punonjëse me COVID-19 dhe 24 fëmijë në gjithë vendin.

Sipas saj, zhvillimi i hershëm i fëmijëve është fokusi i ministrisë dhe qeverisë dhe në këtë drejtim, ajo shtoi se qeveria ka hapur 61 çerdhe të reja dhe deri në fund të mandatit do të përfshihen 50% të fëmijëve në arsim parashkollor.

“Sivjet hapim 10 çerdhe të reja që janë në fazën përfundimtare. Fillon me ndërtim edhe një çerdhe në Gostivar për 100 fëmijë, ndërsa përmes mjeteve të siguruara na IPA fondet tashmë janë arritur marrëveshje të reja për 2 çerdhe në Tetovë dhe Tearcë”, u shpreh Trençevska.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

INFO

NA NDIQ