Gjendja inferiore e shqiptareve kundrejt maqedonasve nuk zgjidhet me hyrjen në BE

ina-online
ina-online

25/07/2023

Shkruan: Bekim Qoku

Në shtetet që tashmë janë pjesë e BE është i konfirmuar fakti që të drejtat e pakicave ose barazia midis komuniteteve të një shteti nuk favorizohen vetëm pse janë brenda BE-së. Integrimi i një shteti në BE nënkupton se tashmë janë plotësuar të gjitha standardet dhe kriteret e vëna nga unioni, domethënë nuk ka pengesa as në aspektin e resepektimit të të drejtave njerëzore, pakicave etj.

Nëse kemi këtë parasysh, realizimi i barazisë dhe i më shumë të drejtave për shqiptarët në kuadër të MV do t’u arritka vetëm pasi të kemi aderuar në BE është demagogji e pastër, është rrenë e kulluar.

Shqiptarët në MV janë në një gjendje tejet inferiore kundrejt bashkëqytetarëve të tyre sllavomaqedonas. Kjo gjendje garanton stabilitetin e shtetit. Por pyetja është, a u leverdis shqiptarëve kjo stabilokraci?! A u leverdis shqiptarëve pozita skajshmërisht inferiore për hir të stabilitetit të shtetit dhe rajonit që realizohet me ndihmën e disa drejtuesve politikë që po shohim se pasurohen pa masë, ata dhe familjarët e tyre?

Pse jo tash? Pse në BE në kurriz të të drejtave të shqiptarëve?

Pse jo edhe bullgarët edhe shqiptarët? Nuk janë përjashtuese këto dy kërkesa.

Aderimi në BE nuk është njësoj me aderimin në NATO. NATO na duhej për siguri. Dhe heqja dorë nga ndryshimi i 20% gjatë ndryshimit të emrit edhe mund të falej. Por jo tani. Tani s’kemi ngut. MV është e sigurt. Nuk e gjen më gjë. Shqiptarët në të po. Shqiptarët tani s’kanë nevojë të bëjnë rolin e gomarit, të durojnë gjithçka që u vihet mbi kurriz.

* Shkrimi eshte marre nga profili ne facebook i z.Bekim QOKU

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

xhelo

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ