Gjeneral Xhemal Aranitasi (1886-1961)

Picture of INA
INA

07/08/2023

shkruan: Eugen Shehu

-Xhemal Araniti kishte lindur në Aranitas të Kazasë së Mallakastrës më 25.janar.1886

-Shkollën fillore e kreu në vendlindje pastaj u shpërgulën në Turqi pasi babai i Xhemalit ishte oficer i lartë në detyrë në Perandorinë Osmane.

-Me dëshirën e babait të tij Xhemali shkollën e mesme ushtarake e kryen me sukses në Manastir, gjeneratë paralele me Kemal Ataturkun 1896-1899.

-Më vitin 1905 kreu Akademinë Ushtarake në Stamboll me gradën e kapitenit të artilerisë.

–Xhemali udhëhoqi beteja të forta në luftën e parë botërore katër vite në Front.Më 1919 u dekoruar me medalje nga Kuvendi i Lartë Perandorisë Osmane (Cemal Aryanit Paşa) dhe nga Kaiseri i Perandorisë Austro-Hungareze.

-Më vitin 1920 kthehet në Atdhe dhe vihet në shërbim të Ushtrisë Kombëtare Shqiptare duke shërbyer në zonat e nxehta të jugut Shqiptar ku bandat e andartëve grek bënin gërdinë deri atëherë.

– Më vitin 1925 Ahmet Zogu ndërmori nismën për riorganizimin e Ushtrisë Kombëtare Shqiptare dhe Xhandarmërisë Shqiptare. Ku së basku me oficerët Anglez dhe Austriak si ; Gjilhardin,Gustav Mirdakin dhe Frenk Sterlingun do ishte dhe Majori Xhemal Aranitasi.
-Më vitin 1929 pas riorganizimeve të suksesshme Parlamenti dhe Senati Shqiptar Chemal Aranitasi merr gradën e Gjeneralit dhe medaljen e “Shqiponjës Kombëtare”

-Me pushtimin fashist Italian Gjeneral Xhemal Aranitasi kalon në Turqi ku dhe ndëroi jetë më 13.mars.1961 në Stamboll dhe u varos në varet e Bajrampashës.

Libri “Monarkia Shqiptare”- Eugen Shehu,2010.

Foto nga albumi familjar, që ruhen nga familjarët e Xhemalit në Stamboll që unë i vrejta më vitin 2002 gjatë një vizite timen atje, foto të papubikura deri më sot që vendosa t’ia prezantoj publikut shqiptar.

TË FUNDIT
24 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
1 ditë
Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës
2 ditë
Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës
2 ditë
Kosova me 10 medalje në finalen e NEO - shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë
3 ditë
Profesoresha nga Shkupi: Mos qofshi në lëkurën tonë në fundvit kur përfundohen notat!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës
24 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin

LEXO MË SHUMË

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës

IMG_2986

Kosova me 10 medalje në finalen e NEO – shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë

profesoresha shkup

Profesoresha nga Shkupi: Mos qofshi në lëkurën tonë në fundvit kur përfundohen notat!

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

shkolla-nxenes-780x439-1

Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

shkolla-nxenes-klasa

Edhe tre ditë deri në përfundim të vitit shkollor, orë të shkurtuara për filloristët për shkak të të nxehtit

OPTIKA INDZI

Optika Indzi, dyqani më i mirë për syze optike dhe të diellit në Kumanovë

INFO

NA NDIQ