Gjenerali shqiptaro-amerikan jep paralajmërimin e fuqishëm: Serbia do ‘çmendet’ nga ky propozim i Turqisë!

ina-online
ina-online

11 Korrik, 2023

Gjenerali shqiptaro-amerikan Muharrem Maralusha, ka komentuar gatishmërinë e Gjermanisë për ta rritur numrin e ushtarëve të KFOR-it në Kosovë, përmes dërgimit të një kontingjenti.

Maralusha në një postim në Facebook u shpreh se pavarësisht këtij njoftimi nga shteti gjerman, diçka më e rëndësishme po ndodh në prapaskena.

Ai tha se në bazë të raportimeve Turqia po planifikon sërish të dërgojë kontingjent të ri të ushtarëve për t’iu bashkuar KFOR-it në Kosovë, ku përmes kësaj po synon që si ‘shpërblim’ komandanti i ardhshëm i KFOR-it të jetë një gjeneral turk.

“Por, gjenerali i shtabit turk e ka një kusht që do ta çmendte Serbinë në qoftë se ky propozim është i vërtetë. Turqia po kërkon si shpërblim që komandanti i ardhshëm i KFOR-it të jetë një gjeneral turk.

Çka është më e rëndësishme është se ky gjeneral është identifikuar dhe është me gradë gjeneral major dhe me origjinë shqiptare”, shkroi Maralusha në Facebook, përcjell “Bota sot”.

Postimi i plotë:

Gjermania deklaroi se është më se e gatshme ta dërgojë një kontingjent ushtarësh në Kosovë për t’iu bashkuar KFOR-it.

Por, diçka më e rëndësishme po pëshpëritet pas ‘perdes së teatrit’.

Turqia, edhe pse ishte e fundit që e forcoi KFOR-in me një kontingjent shtesë, ajo tash e ka bo me dije se është më së e gatshme me e dërgu edhe një kontingjent tjetër në Kosovë, për shkak të keqësimit të situatës. Por, gjenerali i shtabit turk e ka një kusht që do ta çmendte Serbinë në qoftë se ky propozim është i vërtetë. Turqia po kërkon si shpërblim që komandanti i ardhshëm i KFOR-it të jetë një gjeneral turk.

Çka është më e rëndësishme është se ky gjeneral është identifikuar dhe është me gradë gjeneral major dhe me origjinë shqiptare. Stërgjyshi i tij ka emigruar nga viset shqiptare. Stërgjyshi i tij u tërhoq nga Ballkani në vitin 1912 si anëtar i ushtrisë turke.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic-1

Plani mizor i Vuçiqit, gjenerali shqiptaro-amerikan zbardh prapaskenat: Planifikon rrëmbimin e policëve të Kosovës!

nenad-canak-1130x635

Sulmi terrorist në veri, Çanak: Inteligjenca perëndimore e dinte, kurthi për Vuçiçin

pasaporta-e-kosoves-800x460-1

Ambasada Gjermane: Kush ka pasaportë të Kosovës, nga 1 janari lëvizë pa viza në zonën Shengen

Petar-Boskovic

Ish-kreu i ministrisë serbe të mbrojtjes: Policia e Kosovës ka treguar se nuk janë mizorë

Ganimete Musliu-600x3601696240829

Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Radojcic vilat pasuria

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

vucic

Vuçiq: Nuk duam luftë, Serbia nuk do të dërgoj forca ushtarake në Kosovë

millan radojcic

Avokati serb: Dyshoj se Radoiçiq do të ndëshkohet, në krye të Prokurorisë së Lartë Publike në Beograd është Aleksandar Vuçiq

ramiz beg rizaj

Vuçiq e quajti Beg Rizajn terrorist, reagon vëllai i ish-luftëtarit të UÇK-së

INFO

NA NDIQ