Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

Picture of ina-online
ina-online

23/06/2024

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, në një deklaratë të lëshuar gjatë muajve të fundit, ka dhënë një paralajmërim për Perëndimin, që sipas tij të zgjedhin mes Kosovës dhe Serbisë.

Vuçiq ka lënë të kuptojë se nëse Perëndimi zgjedh Kosovën, s’do të kenë Serbinë.

“Nuk është problem i doni ata e nuk na doni neve, nëse i doni ata, nuk do të na keni neve. I doni ata dhe doni t’u ndihmoni atyre, do të mbijetojmë! Por jemi mjaftueshëm të edukuar dhe mjaftueshëm të mençur e trima dhe mjaftueshëm kemi marrë mësime dhe kemi fituar përvoja pas gjithë asaj që na keni bërë 25 vitet e kaluara që ta presim momentin më të mirë të mundshëm dhe ta shfrytëzojmë mundësinë, rastin tonë”, kishte thënë Vuçiq në mars.

Për këto deklarime, atij i ka reaguar ushtaraku shqiptaro-amerikan Muharrem Maralusha, përcjell Bota sot.

Në një postim në Facebook, Maralusha ka paralajmëuar presidentin serb se nëse do të përdorë forcën ndaj Kosovës, lufta e shqiptarëve do të zhvendoset thellë brenda Serbisë.

“Një kujtesë shoqërore për Vuçiqin

Në rast se vendosoni të përdorni forcë kundër Kosovës, ne (shqiptarët) do të transferojmë luftën thellë në vendin tuaj.

Kjo do të arrihet përmes luftës jo konvencionale, për të cilën nuk jeni gati.

Planet operacionale për këtë lloj lufte (kundër vendit tuaj) janë në vend (janë zhvilluar në 20 vitet e fundit, dhe po përditërohen/përmirësohen vazhdimisht)”, ka shkruar gjenerali Maralusha./Botasot

TË FUNDIT
58 minuta
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?
4 orë
SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri
4 orë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë
4 orë
Dita e fundit: Kosova dhe Serbia duhet t’i dorëzojnë sot komentet për zbatimin e marrëveshjes bazike
4 orë
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklarohet Sveçla
12 orë
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur
1 ditë
Vazhdon sot procesi gjyqësor për “Thaçin dhe të tjerët”
4 orë
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë
1 ditë
Zbardhet rasti i tentim vrasjes së kryetarit të Haraçinës, kallëzim penal ndaj një personi
4 orë
Dita e fundit: Kosova dhe Serbia duhet t’i dorëzojnë sot komentet për zbatimin e marrëveshjes bazike
1 ditë
Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?
4 orë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

LEXO MË SHUMË

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

Kurti Vucic

Dita e fundit: Kosova dhe Serbia duhet t’i dorëzojnë sot komentet për zbatimin e marrëveshjes bazike

janusz bugajski

Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

policia-haracine

Të shtëna me armë zjarri në Çair, jozyrtarisht ka edhe të plagosur

durresi plazh bregdeti deti shqiptar golem

Turizmi në Shqipëri u rrit me 86%! Raporti i Komisionit Europian analizon shifrat

Evzoni-border-station-800x445

Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë

INFO

NA NDIQ