Gjenerata e re e Wi-Fi ka mbërritur: 5 arsye pse duhet të blini një router Wi-Fi 7

INA
INA

18/03/2024

Por sikur tu themi se sot është e mundur të keni një internet Wi-Fi më të shpejtë as njëherë më parë? E gjitha që duhet të bëni është të blini një router Wi-Fi 7 dhe do të përjetoni shpejtësinë më të lartë Wi-Fi në shtëpi apo zyrë.

E gjitha është e mundur falë Wi-F 7, versionit më të fundit që sjellë mbulim më të mirë dhe shpejtësi më të larta.

Wi-Fi më i shpejtë

Wi-Fi 7 u prezantua në CES 2024 dhe u konfirmuar rritja e shpejtësisë së Wi-Fi nga 9.6Gbps që ishte për Wi-Fi 6 në 46Gbps në Wi-Fi 7.

Sigurisht 46Gbps është shpejtësi teorike e arritur në kushte laboratorike. Me shumë gjasa nuk mund të arrini këtë lloj shpejtësie në rrjetin tuaj në shtëpi.

Ende kalimi në një router W-Fi 7 do të thotë se mund të përdorni kapacitetin maksimal të internetit gigabit me fibër që mund të kenë në shtëpi apo zyrë.

Transmetim më i lartë të dhënash

Wi-Fi 7 solli dy përmirësime madhore që rrisin kapacitetin transmetues të rrjetit: kanalet 320Mhz Wi-Fi dhe 4K Quadrature Amplitude Modulation (QAM).

Routeri juaj Wi-Fi dërgon një sinjal në bandat 2.4Ghz dhe 5Ghz (edhe pse Wi-Fi 6E solli bandën 6Ghz.) Brenda këtyre bandave janë kanalet Wi-Fi përmes të cilave routeri dërgon të dhëna tek pajisjet.

Imagjinoni sikur janë dy rrugë dhe kanalet Wi-Fi janë korsitë. Sa më shumë njerëz që përdorin një kanal, aq më e lartë mundësia që të mbingarkohet. Çdo kanale Wi-Fi ka një kapacitet të caktuar matur në Mhz. Sa më e vogël shifra, aq më e madhe mundësi që kanali të mbingarkohet.

Kanalet më të gjera mund të përpunojnë të dhënat më shpejtë.

Modulimi i amplitudës kuadratike është paksa i ndryshëm nga ky, por funksionon së bashku. Modulimi mat në mënyrë efektive sa të dhëna dërgohen me çdo sinjal. Përmirësimi i Wi-F7 në 4K-QAM nga 1024-QAM i Wi-Fi 6 do të përmirësojë ndjeshëm efikasitetin e rrjetit dhe do të reduktojë vonesat, veçanërisht në situatat kur janë lidhur pajisje të shumta Wi-Fi.

Më pak mbingarkesë falë bandën 6Ghz

Më lart folëm për dy bandat 2.4Ghz dhe 5Ghz duke bërë analogjinë e një rruge. 6Ghz është një bandë e re që i shtohet Wi-Fi 7 (ka qenë edhe në Wi-Fi 6E). Duke qenë se është një bandë e re, nuk përdoret nga shumë pajisje dhe ka më pak interferencë sidomos nëse jeni në një apartament me shumë pajisje Wi-Fi.

Mbështetje për pajisjet Wi-Fi 7

Kur debutoi zyrtarisht në CES 2024, prodhuesit e harduerit kishin filluar tashmë të lançonin pajisjet e tyre Wi-Fi 7 në 2023. Por nga CES e në vijim, Wi-Fi 7 pritet të bëhet masivisht i disponueshëm për të gjithë që do të thotë më shumë router Wi-Fi 7 por edhe pajisje si smartfonë, tabletë dhe kompjuterë.

Shumë prej smartfonëve që debutuan në MWC 2024 kanë Wi-Fi 7 si Honor Magic 6 Pro dhe Xiaomi 14 Ultra por edhe të tjerë si Google Pixel 8 Pro.

Wi-Fi i së ardhmes

Përdorimi i Wi-Fi 7 do të thotë se rrjeti juaj Wi-Fi në shtëpi do të jetë modern. Wi-Fi 8 nuk pritet të vijë deri në 2028 edhe kur të ndodhë do të duhet kohë që standardi të aplikohet tek smartfonët, laptopët dhe routerët.

Prandaj kalimi në Wi-Fi 7 është fillimi i një gjenerate të re. /PCWorld Albanian

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

INFO

NA NDIQ