Gjeniu boshnjak që flet 73 gjuhë

ina-online
ina-online

10/01/2024

Gjeniu i gjuhës nga Tuzla: Muhamed Mešić flet 73 gjuhë.

Muhamed Mešić (1984) u lind në Tuzla, ku vetëm 16 vjeç, u bë këshilltar bashkiak, ndërsa në 26 vjeç, fliste 56 gjuhë.

Muhamedi me profesion është jurist dhe deri tani ka punuar në 24 shtete në 4 kontinente, përcjell INA.

Filloi herët të lexonte dhe të shkruante, dhe si djalë i ri ishte më e natyrshme që të shkruante nga e djathta në të majtë.

Prindërit do ta lexonin në pasqyrë atë që shkruante, ndërsa edhe sot mban shënime në takime në hebraisht apo arabisht.

Ai flet 12 gjuhë në mënyrë të shkëlqyeshme, aq shumë sa të përdorë të gjitha termat profesional, ndërsa biseda mund të mbahet në më shumë se 70 gjuhë të botës. Ky djalë i ri jeton dhe punon në Vjenë, ku drejton biznes ligjor në një kompani ndërtimi.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia serbe

Tmerr në Serbi, çifti vret dy fëmijët dhe më pas hidhen nga kati i 17-të i pallatit

nexhmedin spahiu

Spahiu publikon disertacionin e doktoraturës në matematikë, paralajmëron se do t’jua nxjerrë “notat e dobëta” disave

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

universiteti-i-tetoves-UT

Të hënën, pesë universitete në protesta për rritjen e pagave

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

tabela-open-balkan-ballkani-hapur

Tregu i vetëm i punës në Maqedoni të Veriut, Shqipëri dhe Serbi

bota ruse harta

Ushtarët rus në Ukrainë bëjnë fotografi me një hartë që tregon edhe Ballkanin

shaip kamberi vucic

Kamberi publikon listën e kërkesave që ia dorëzoi Vuçiqit

femijet nerove krusheve

Fëmijët dhe prindërit shqiptarë e nisin vet ndërtimin e shkollës në Krushevë, dora e shtetit nuk duket askund

INFO

NA NDIQ