Gjergj Dedaj e përmend Albin Kurtin në Gjykatën Speciale

Picture of INA
INA

06/11/2023

Ish-ambasadori i Kosovës në Maqedoninë e Veriut, Gjergj Dedaj është duke dhënë dëshminë e tij në cilësinë e dëshmitarit në Gjykatën Speciale në Hagë.

Ai është duke u marrë në pyetje për një rast ndalimi, ku ai bashkë me disa anëtarë të tjerë të LDK-së ishin ndaluar nga pjesëtarë të UÇK-së.

Avokatja: A mund të na përshkruani si shkuat në Qirez? A shkuat së bashku në makinë apo ishit në vetura të ndara?

Dedaj: “Këtu kemi qenë shumë persona dhe një makinë nuk ka pasë mundësi më na dërgu, aty kanë qenë disa makina dhe unë kamë qenë më znj.Kelmendi në makinë të tjerët kanë qenë në makina pas. Jemi ndalur nëpër punktet policore, jemi kontrolluar, jemi fyer, jemi kërcënuar, por kemi vazhduar tutje”.

Avokatja: Ju ja dolët që t’i kaloni gjithë këto punkte dhe të shkonit në Qirez?

Dedaj: Po, kemi mbërritur në Qirez.

Avokatja: A u takuat dikund gjatë rrugës me UÇK-në?

Dedaj: Fillimisht kam shkuar në xhaminë e fshatit, e cila ka qenë e bombarduar nga forcat serbe, kam vizituar popullatën civile që ishte në atë xhami, në një gjendje të papërshkrueshme, gjendje tmerruese. Kemi biseduar me ta për t’u dhënë kurajo, pak po gaboni se nuk po më lejoni me i përshkruar më gjerësisht…

Më tej, avokatja përsëri e pyeti se nëse kishin hasur në UÇK-në gjatë rrugës për në Qirez, Dedaj deklaroi se i kishte takuar me makinë, por që ai nuk ka qenë halli i tij. Dedaj ndërkaq tha se halli i tij ishte gjendja e popullatës civile.

Por, që u shpreh se kur i kanë takuar rrugës pjesëtarët e UÇK-së janë ndierë të lumtur.

Avokatja pyeti Dedajn se nëse ishte në dijeni UÇK-ja për vizitën e tij.

Dedaj tha se ka nuk ishte qenë.

“Në Prishtinë ka qenë një zyrë e UÇK-së, të cilën e ka drejtuar Adem Demaçi, aty ka qenë përkthyes, nuk e di se çfarë roli ka luajtur Albin Kurti, kryeministri i tashëm dhe ne nuk e kemi njoftuar atë zyrë, sepse nuk e kemi parë të arsyeshme që deputetet e Kuvendit të Kosovës. Ndoshta ka qenë edhe gabimi yni, por nuk dua që të spekulojë, nuk e kemi njoftuar dhe se UÇK-ja nuk ka qenë në dijeni që kemi shkuar në Qirez”, ka thënë Dedaj.

Ndryshe, Në fjalën hyrëse, Dedaj ka thënë se gjatë luftës, Serbia ia kishte vrarë 12 anëtarë të familjes.

“Serbia m’i ka vrarë 12 anëtarë të familjes, prej tyre dy të mitur, Nikollën 15-vjeçar dhe Lindonin 14-vjeçar”, ka thënë ai.

TË FUNDIT
5 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
19 orë
Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit
19 orë
Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)
19 orë
Rasti i Faton Hajrizit: Serbia nuk i përgjigjet Kosovës, MPJD flet me familjen dhe ankohet te vendet e QUINT-it
20 orë
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë
21 orë
Flet miku i Faton Hajrizit: Ja çka më bën të dyshoj që ai mund të jetë gjallë
20 orë
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën
19 orë
Rasti i Faton Hajrizit: Serbia nuk i përgjigjet Kosovës, MPJD flet me familjen dhe ankohet te vendet e QUINT-it
19 orë
Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)
19 orë
Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit

LEXO MË SHUMË

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

faton hajrizi

Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit

gazmend halilaj

Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)

faton hajrizi

Rasti i Faton Hajrizit: Serbia nuk i përgjigjet Kosovës, MPJD flet me familjen dhe ankohet te vendet e QUINT-it

vajzat diaspora

“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

erkin morina

Flet miku i Faton Hajrizit: Ja çka më bën të dyshoj që ai mund të jetë gjallë

visa-circulation-schengen-600x360-1

Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

liqeni i ujmanit

Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

faton

Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)

INFO

NA NDIQ