​Gjermani, 11 prodhues shqiptarë në panairin “Slow Food”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/04/2023

Produktet shqiptare po prezantohen gjatë viteve të fundit në panaire të ndryshme në Evropë, ku në shumicën prej tyre janë vlerësuar për cilësinë dhe prezantimin dinjitoz.

Agjencia shqiptare e lajmeve ATSH raportoi se prodhuesit shqiptarë do të marrin pjesë në panairin “Slow Food” 2023 në Shtutgart, Gjermani.

Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural e Shqipërisë, Frida Krifca, e cila ka publikuar dhe foto nga mbërritja e prodhuesve shqiptarë në këtë panair.

“Sapo mbërritëm në Stuttgart, Gjermani së bashku me 11 prodhues anëtarë të lëvizjes Slow Food në Panairin “Slow Food” 2023. I bashkohem me kënaqësi këtij grupimi promovues të eksportojmë ushqimin si pasaportë e rëndësishme e traditës, cilësisë, shijes dhe ritualeve të territoreve tona më të thella të Shqipërisë”, shkruan Krifca.

Sipërmarrjet agroturistike në vend po zhvillojnë traditën e “ushqimit të ngadaltë” shqiptar, i cili ka të bëjë me mbajtjen e gjërave që hani në vend, të qëndrueshëm dhe të shëndetshëm.

Ata e bëjnë këtë duke promovuar ushqim të pastër dhe të drejtë dhe biodiversitet. Rilidhja e prodhuesve të ushqimit me ata që konsumojnë ushqimin është një element tjetër i rëndësishëm i lëvizjes së “ushqimit të ngadaltë”. Është një nocion i fuqishëm që mund të ndryshojë perspektivën se si duhet të prodhojmë dhe konsumojmë ushqim.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mira murati

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

vlora-bregdeti-shqiptar

Banka Botërore financon me 80 milionë dollarë projektin për zhvillimin e turizmit në Shqipëri

selanik

Delegacione afariste nga Maqedonia e Veriut dhe Greqia do të mbajnë takim në Selanik më 13 qershor

restorant

Biznesi i preferuar i shqiptarëve arrin 650 milionë euro, rritet sërish numri i kafeneve

treni

BE po shpërndanë bileta falas për udhëtime me tren nëpër Evropë, edhe Maqedonia e Veriut në listë

DASH Uashington Departamenti

Nikolloski në takime në FMN – Politikat e e qëndrueshme ekonomike nxisin përshpejtimin e rritjes ekonomike

diaspora kroaci

Takime vëllezërore me shqiptarët e Kroacisë

vlen berlin

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

vlen berlin

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

INFO

NA NDIQ