Gjermani, procedura të përshpejtuara vizash për të prekurit nga tërmeti në Turqi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/02/2023

Turqve të prekur nga tërmeti do t’u jepet mundësia të qëndrojnë përkohësisht te të afërmit e tyre në Gjermani.

Berlini po përgatitet të përshpejtojë dokumentacionin dhe të reduktojë burokracinë e nevojshme, shkruan ATSh.

Ai është i prirur të ofrojë lehtësim pasi numri i të vdekurve nga tërmetet që goditën Turqinë dhe Sirinë tejkaloi 30 000 personat, disa ditë pasi rajoni u trondit nga tërmetet e fuqishme, përcjell KosovaPress.

Ministritë e Jashtme dhe të Brendshme të Gjermanisë njoftuan planet për t’u mundësuar turqve që kanë të afërm në Gjermani të vijnë për të qëndruar me ta.

Dhjetëra mijëra njerëz në Gjermani kanë rrënjë turke, me popullin turk grupi më i madh i emigrantëve në vend, për shkak të politikës së punëtorëve mysafirë të miratuar nga qeveria gjermane në vitet 1950.

“Si qeveri gjermane, ne duam të ndihmojmë që familjet në Gjermani të mund të pranojnë përkohësisht të afërmit e prekur nga tërmeti nëse nuk kanë më çati mbi kokë ose kanë nevojë për trajtim mjekësor”, tha ministrja e Jashtme Annalena Baerbock.

Dy ministritë kanë ngritur një task-forcë e cila ka nisur punën këtë fundjavë.

“Qëllimi është që procesi i vizave për këto raste të bëhet sa më joburokratik. Ka të bëjë me ndihmën në raste urgjente. Ne duam të bëjmë të mundur që familjet turke ose siriane në Gjermani të sjellin të afërm të afërt nga rajoni i fatkeqësisë për t’u bashkuar me ta pa burokraci”, theksoi ministrja e Brendshme, Nancy Faeser në një postim në Twitter.

Ajo tha se kjo do të bëhet me viza të rregullta, të cilat do të lëshohen shpejt dhe do të mbeten të vlefshme për tre muaj.

Viza të përshpejtuara dhe prioritare përfitojnë njerëzit që janë prekur veçanërisht individualisht nga fatkeqësitë, të cilët mund të jenë në rrezik të mbeten të pastrehë ose kanë pësuar lëndime që kërkojnë trajtim.

Skema është krijuar për viktimat e tërmetit që dëshirojnë të kërkojnë strehim në Gjermani dhe të qëndrojnë me anëtarë të familjes së gradës së parë ose të dytë, të cilët janë ose shtetas gjermanë ose që kanë një leje qëndrimi të përhershme.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

Biden

Biden: Netanyahu bën një gabim në Gaza

ari-stoli

Ari arrin çmim rekord

donaldtrump

“Zelensky të heq dorë nga territoret”- Plani i Trump për t’i dhënë fund luftës

INFO

NA NDIQ