Gjermania e dyfishon numrin e punëtorëve nga Ballkani, mirëpret 50.000 njerëz në vit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/04/2023

Sot Ministria e Punës e Gjermanisë duhet të bëjë një dispozitë sipas së cilës 50 mijë persona në vit nga rajoni i Ballkanit Perëndimor do të mund të punësohen dhe të vendosen në Gjermani. Berlini ka lejuar më parë 25.000 njerëz nga Ballkani Perëndimor të emigrojnë në Gjermani në vit, kështu që kjo shifër do të dyfishohet në të ardhmen.

Ministria gjermane e Punës do të zgjasë sot të ashtuquajturin rregull në Ballkanin Perëndimor me një vit, raporton Deutsche Welle.

Sot në Bundestag deputetët do të diskutojnë propozimin për një ligj të ri për emigracionin që do të rregullonte më mirë fluksin e fuqisë punëtore. Rregulli për Ballkanin Perëndimor nuk është pjesë e ligjit të ri të emigracionit, por është pjesë e një dispozite që po diskutohet paralelisht në radhët e qeverisë gjermane.

Disa anëtarë të qeverisë janë kundër një rregulloreje të veçantë për Ballkanin Perëndimor që do të zbatohej jashtë ligjit të ri të imigracionit, njëri prej tyre është politikani i Partisë së Gjelbër, përgjegjës për politikën e brendshme, Misbah Khan. “Qëllimi ynë duhet të jetë ta bëjmë Gjermaninë tërheqëse për emigrantët në atë masë që rregullat si ky në Ballkanin Perëndimor të bëhen të tepërta”, tha Kahn.

TË FUNDIT
11 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
11 orë
Lirohet nga akuzat kosovari i cili dyshohej për akte seksuale me një fëmijë
12 orë
Eset Jashari nga Kumanova rrëfen jetën e rëndë për tu vendosur në Zvicër
1 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
2 ditë
Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
12 orë
Eset Jashari nga Kumanova rrëfen jetën e rëndë për tu vendosur në Zvicër
11 orë
Lirohet nga akuzat kosovari i cili dyshohej për akte seksuale me një fëmijë
11 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

LEXO MË SHUMË

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

GJYKATA

Lirohet nga akuzat kosovari i cili dyshohej për akte seksuale me një fëmijë

eset jashari

Eset Jashari nga Kumanova rrëfen jetën e rëndë për tu vendosur në Zvicër

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

paraburgim-1

Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave

shofer-bus

Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar

tetova

Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!

Foto: Ilustrim

Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

INFO

NA NDIQ