Gjermania kërkon fuqi punëtore nga Ballkani, po lehtëson procedurën për marrjen shtetësisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/01/2023

Në të ardhmen, deri në 50,000 njerëz në vit nga Maqedonia e Veriut dhe rajoni do të mund të punësohen në Gjermani edhe nëse nuk kanë kualifikime profesionale. Vendit i mungon fuqia punëtore pothuajse në të gjitha fushat.

Autoritetet gjermane planifikojnë të dyfishojnë kuotën për imigrimin e punëtorëve të pakualifikuar nga Maqedonia e Veriut dhe rajono, shkruhet në projektligjin që është nën shqyrtim nga agjencia gjermane e lajmeve DPA, transmeton Deutsche Welle.

Bëhet fjalë për të ashtuquajturin “rregulli i Ballkanit Perëndimor”, i cili lejon akses preferencial në tregun gjerman të punës për qytetarët e Maqedonisë së Veriut, Serbisë, Bosnje-Hercegovinës, Malit të Zi, Shqipërisë dhe Kosovës.

Sipas ligjeve aktuale, është e mundur të emigroni fuqi punëtore të kualifikuar nga e gjithë bota. Vetëm personat nga Ballkani mund të marrin një punë dhe vizë pune edhe nëse punojnë jashtë profesionit ose pa kualifikime profesionale.

Së shpejti do të jetë më e lehtë për të marrë nënshtetësinë gjermane. Ministria e Brendshme e Gjermanisë ka hartuar rregulla të reja për shtetësinë, sipas të cilave të huajt që jetojnë në Gjermani nuk do të kenë më nevojë të heqin dorë nga pasaporta për të marrë nënshtetësinë gjermane dhe do të mund të aplikojnë pas pesë vitesh qëndrimi.

Ndryshimet përfshijnë të ashtuquajturat një “kartë shansi për kërkimin e punës”, d.m.th një mundësi për njerëzit që thjesht të lëvizin në Gjermani dhe vetëm atëherë, në vend, të kërkojnë një punë. Gjatë kësaj kohe ata kanë të drejtë të punojnë me kohë të pjesshme jashtë profesionit të tyre, për të siguruar jetesën.

“Karta me shanse për kërkim pune” duhet t’i jepet, sipas një sistemi të ri pikëzimi, kujtdo që mbledh gjashtë pikë.

Katër pikë sjellin një kualifikim të caktuar profesional, tre pikë sjellin njohuri të mira të gjuhës gjermane ose tre vjet përvojë pune, dy pikë merren nëse personi është më i ri se 35 vjeç dhe një nëse ka banuar më parë ligjërisht në Gjermani për të paktën gjashtë muaj.

Gjermania është rrënuar nga ndryshimet demografike dhe një numër i madh i vendeve të lira të punës.

TË FUNDIT
59 minuta
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
1 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
2 orë
Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?
3 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
3 orë
LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

ME TE LEXUARA

2 orë
Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?
11 orë
Micotakis për ERT: Do të krijoni probleme – RMV është edhe për përdorim të brendshëm!
1 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
11 orë
Radev: Rruga e Maqedonisë për në Bruksel kalon nëpër Sofje
59 minuta
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
11 orë
Aksident në Kërçovë, 5 të lënduar
11 orë
Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

meta

Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

novak-gjokovic

LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

INFO

NA NDIQ