Gjermania kërkon punëtorë të huaj në këto profesione. Janë rreth 1milion vende të lira pune

Iliria News Agency
Iliria News Agency

12 Janar, 2022

Motor i zhvillimit të Evropës, Gjermania ka rreth 1 milion vende të lira pune. Ministri i Ekonomisë, Robert Habeck, ka dhënë lajmin se në Gjermani ka mungesë punëtorësh dhe se vendi ka nevojë për një shkallë të gjerë migrimi.

Habeck shtoi se mungesa e fuqisë punëtore minon produktivitetin dhe vë në rrezik tranzicionin e suksesshëm të energjisë.

“Tani kemi 300,000 vende të lira pune dhe ne presim që ky numër të arrijë deri në një milion. Nëse nuk arrijmë të mbushim zbrazëtirën, ne do të kemi probleme reale të produktivitetit”- tha ai gjatë një konference ditën e djeshme.

Habeck tha se trajnimet për punë do të ndihmonin shumë, por migrimi më i madh do të jetë thelbësorë “për inxhinierët, zejtarët” dhe profesionet e tjera.

Instituti Ekonomik Gjerman vlerëson se forca e punës do të tkurret me më shumë se 300,000 njerëz këtë vit pasi ka më shumë punëtorë të moshuar që dalin në pension sesa të rinj që hyjnë në tregun e punës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pare-euro

FOTO/Pastroi 250 milionë euro për 10 muaj/ Kush është shqiptari që u arrestua në Greqi

trafiku-komunikacion-tirane-shkup-vetura-kolona

Austria vendos një ndryshim në komunikacion

avion-aeroplan-ushtarak

NATO përgatitet për stërvitjen më të madhe ajrore në historinë e aleancës

53042ACD-A234-41B8-9870-860C8CD480F5

Ukraina evakuon mijëra banorë, pas shkatërrimit të digës Kahovka

cigare-750x430

Rritje e re e çmimit të cigareve

ismail qemali nju jork

“Ismail Qemali” i vendoset emri rrugës në New York

tubimi vjene

Tubim madhështor në Vjenë kushtuar Çlirimit të Kosovës, i pranishëm edhe djali i komandantit Adem Jashari

How-Tax-Reform-Could-Change-the-Divorce-Rules_121654723-750x485

A mund të hapet një procedurë shkurorëzimi në vendin e origjinës

emanuel-macron-sssss-800x445

Ambasadori francez tregon për përfshirjen e Presidentit Macron në dialogun Kosovë – Serbi

INFO

NA NDIQ