Gjermania lidere për sjelljen e “keshit” në Kosovë

ina-online
ina-online

28 Gusht, 2023

Mërgimtaret vetëm gjatë muajit qershor kanë sjell para “kesh” në Kosovë në vlerën prej 123.9 milionë euro, që paraqit një rritje prej 18 për qind më shumë se në periudhën e njejtë të vitit paraprak.

Ndërsa vlera e remitancave deri në fund të qershorit 2023 shënoi rreth 635 milionë euro, që paraqet rritje prej 13% krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2022.

Nga kjo vlerë Gjermania vazhdon të kryesoj si shteti me përqindjen më të lartë që mërgimtarët kanë dërguar para.

Sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) në muajin qershor nga Gjermania vlera e remitancave ishte 38.1 %, e pasuar nga Zvicrra me 17.6 % dhe rreth 7.5 % të ardhura nga Shtetet e Bashkuara të Ameriës.

“Remitancat në muajin qershor 2023 ishin 123.9 milionë euro, që paraqet rritje prej 18% krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2022. Prurjet më të mëdha të remitancave gjatë këtij muaji ishin përmes agjencive për transferimin e parave dhe kanaleve tjera, konkretisht përmes IFJB 58.4 %, bankave 15.4% dhe kanalet tjera 26.2%.

Vlera remitancave deri në fund të qershorit 2023 shënoi rreth 635 milion euro, që paraqet rritje prej 13% krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2022.

Remitancat kryesisht vijnë nga shtetet BE-së rreth 60% e gjithsej remitancave, prej të cilave kryeson Gjermania me 38.1% dhe ndiqen nga Zvicra me 17.6% dhe SHBA rreth 7.5%.

Sipas vlerësimeve preliminare remitancat për muajin korrik ishin rreth 116 .8 milion euro.

Prurjet më të mëdha edhe gjatë këtij muaji kanë qenë përmes IFJB 50.9 %, ndërsa përmes bankave 18.5% dhe kanalet tjera 30.5%”, thuhet në raportin e BQK-së./Indeksonline/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Afrim Bunjaku

Nesër ditë zie në Kosovë, në nderim të policit të vrarë

hovenier qemal minxhozi

Ambasadorët e SHBA-ve dhe Shqipërisë ndezën qirinj në nderim të policit të vrarë, Afrim Bunjaku

policia-kosoves

Edhe një sulmues i arrestuar, Policia thotë se ka hyrë në objektet përcjellëse të Manastirit të Banjskës

borell-borel

Borrell flet me Kurtin dhe Vuçiqin për sulmin terrorist në veri

xhelal svecla

Ministri Shfeçla jep detaje nga aksioni i sotëm i Policisë së Kosovës

policia kosoves terroristet veri

Zyrtare: Tre sulmues të vrarë, një i arrestuar, dhe 4 persona të kapur me radiolidhje

Shkon në tre numri i sulmuesve të vrarë në veri

KFOR KS

KFOR-i: Po monitorojmë nga afër situatën, nëse kërkohet ndërhyjmë

veriu i kosoves policia

Veri: Një kriminel i vrarë deri më tani, konfirmon Polica e Kosovës

INFO

NA NDIQ