Gjermania, ligj të ri për “t’ja marrë shpirtin” Ballkanit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/01/2023

Gjermania ka nevojë urgjente për punëtorë të kualifikuar dhe të specializuar. Punët e lira duhet të plotësohen më shpejt me importe dhe qeveria dëshiron të tërheqë më shumë punëtorë nga jashtë me nostrifikimin më të lehtë të diplomave dhe një hartë të re mundësish.

Ligji i ri për emigracionin e punëtorëve të kualifikuar, që po planifikohet, parashikon një sistem të ri pikësh. Ndër të tjera, për të huajt me të paktën dy vite kualifikime profesionale, po prezantohet edhe një “kartë shansi”, e bazuar në një sistem pikësh.

“Ndër kriteret e përzgjedhjes janë aftësitë gjuhësore, përvoja profesionale, mosha dhe lidhja me Gjermaninë”, thuhet në projektligj.

“Karta e shansit” ofron gjithashtu mundësi për punë provuese ose me kohë të pjesshme.

Njerëzit që vijnë nga vende jashtë Bashkimit Evropian marrin një “kartë shansi” nëse mbledhin të paktën gjashtë pikë. Për shembull, katër pikë shkojnë për një kualifikim të caktuar profesional. Njohuri të mira të gjuhës gjermane ose të paktën tre vjet përvojë profesionale përkatëse vlejnë nga tre pikë secila.

Dy pikë mund të merren për njohuri të pjesshme të gjermanishtes, vetëm dy vjet përvojë pune ose mosha deri në 35 vjeç. Plani është që të jepet një pikë nëse një person ka kaluar ligjërisht të paktën gjashtë muaj të vazhdueshëm në Gjermani.

Gjithashtu hiqet kufiri prej 25 mijë personash në vit në të ashtuquajturën rregullore për Ballkanin Perëndimor. Kuota për qytetarët e Shqipërisë, Kosovës, Bosnjës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë do të jetë më e lartë – 50 mijë në vit, shkruan dpa. /tesheshi

TË FUNDIT
3 orë
Saliu: do lobojmë për votën e diasporës, celjen e konsullatave dhe kurseve të shqipes në gjithë territorin!
13 orë
Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria
3 ditë
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator
3 ditë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet
3 ditë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë

ME TE LEXUARA

13 orë
Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria
3 orë
Saliu: do lobojmë për votën e diasporës, celjen e konsullatave dhe kurseve të shqipes në gjithë territorin!

LEXO MË SHUMË

IMG_2338

Saliu: do lobojmë për votën e diasporës, celjen e konsullatave dhe kurseve të shqipes në gjithë territorin!

flamuri kuq e zi dhe zvicra

Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria

zvicra

Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

muharrem salihu mergimtar diaspore padova

Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet

fondacioni Xhim xhema

Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë

mustafe veseli investitor

Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

novak-gjokovic

LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

altrim mamuti

Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!

adi edi veseli 1

Vëllezërit struganë Adi dhe Eddie Veseli janë një histori suksesi në Amerikë

INFO

NA NDIQ