Gjermania me masa të rrepta ndaj azilkërkuesve të refuzuar, dëbim urgjent

Picture of ina-online
ina-online

25/10/2023

Qeveria gjermane synon të intensifikojë dëbimin e personave që nuk kanë të drejtë të qëndrojnë në Gjermani, u bë e ditur pas mbledhjes së qeverisë në Berlin.

“Ne do të sigurohemi që njerëzit që nuk kanë të drejtë të qëndrojnë në Gjermani të largohen më shpejt nga vendi ynë”, tha Ministrja e Brendshme, Nancy Feser.

Ajo tha se dëbimi i atyre që nuk kanë të drejtë të qëndrojnë në Gjermani është i domosdoshëm në mënyrë që ata të përmbushin detyrimet e tyre ndaj atyre që vërtet kanë nevojë për ndihmë dhe mbrojtje humanitare.

“Shtrëngimi i ligjit është i nevojshëm në mënyrë që ne të mund të vazhdojmë të përmbushim përgjegjësinë tonë ndaj njerëzve që kërkojnë mbrojtje nga terrori dhe luftërat, siç është rasti, për shembull, me mbi 1.1 milionë refugjatë nga Ukraina”, shtoi ministri socialdemokrat.

Në të njëjtën mënyrë, nuk do të ketë më një njoftim për dëbim, pas së cilës në të kaluarën shumë njerëz u strehuan në një adresë të panjohur përpara deportimit, dhe është e mundur të kërkohen telefonat celularë dhe kompjuterët për të konfirmuar shtetësinë e një personi që do të jetë deportuar.

Pengesat ligjore gjithashtu do të hiqen për të lejuar dëbimin më të shpejtë të njerëzve që kanë shkelur ligjin ose të njerëzve që konsiderohen të rrezikshëm për shkak të prejardhjes së tyre ekstremiste.

Në të njëjtën kohë, 280,000 njerëz jetojnë në Gjermani pa të drejtë qëndrimi. Por pjesa dërrmuese e tyre nuk mund të deportohen për arsye të ndryshme, ndër të cilat më të shpeshtat janë mungesa e dokumenteve të udhëtimit apo sëmundja.

Qeveria njoftoi gjithashtu rritjen e kontakteve me vendet nga të cilat zakonisht vijnë njerëzit që nuk kanë asnjë shans për të marrë azil në Gjermani, si vendet e Magrebit ose India dhe Pakistani, si dhe Gjeorgjia dhe Moldavia. Opozita kërkon që këto vende të shpallen të ashtuquajtura vende të sigurta, gjë që do të mundësonte një procedurë më të shpejtë për refuzimin e azilit, raportojnë mediat gjermane.

Organizatat e ndihmës, si dhe pjesë të Partisë së Gjelbër në pushtet, kundërshtojnë lehtësimin e dëbimeve për shkak të masave që shkelin të drejtën e privatësisë. Më shumë se 300,000 kërkesa për azil janë regjistruar këtë vit në Gjermani dhe vlerësohet se numri i refugjatëve mund të arrijë numrin rekord të 2015-ës.(INA)

TË FUNDIT
22 orë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
22 orë
Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër
2 ditë
Ngjarje e rëndë në Lozan të Zvicrës- Shemben skelet e një ndërtese, lëndohen disa persona dyshohet se disa prej tyre janë kosovarë
2 ditë
Gjermania vend emigracioni, DW: Një ndër çdo pesë banorë me origjinë nga jashtë
3 ditë
Zvicrra arreston pesë shqiptarë, sekuestron 47 kilogramë kokainë

ME TE LEXUARA

22 orë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
22 orë
Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër

LEXO MË SHUMË

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

motrat

Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër

lozan

Ngjarje e rëndë në Lozan të Zvicrës- Shemben skelet e një ndërtese, lëndohen disa persona dyshohet se disa prej tyre janë kosovarë

gjermania berlin

Gjermania vend emigracioni, DW: Një ndër çdo pesë banorë me origjinë nga jashtë

policia zvicer

Zvicrra arreston pesë shqiptarë, sekuestron 47 kilogramë kokainë

zvicer moisiu aleksandar

Projekti për sheshin, bustin dhe shtëpinë muze të Aleksandër Moisiu shkuan në duart e kryetarit të Morcotes-Zvicër

tabela targa zh

Targa “ZH 24” me numrin më të ulët është edhe më e shtrenjta

policia gjermane gjermani

Nuk ka shaka me gjermanët 10 mijë euro gjobë nëse kjo paisje gjendet në automjetin tuaj

bujar mehmeti

22-vjeçari nga Kosova synon Çmimin Nobel

INFO

NA NDIQ