Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Picture of INA
INA

12/06/2024

Hendrik Wist (CDU), kryeministri i Rhein-Westfalisë së Veriut, shteti më i populluar në ish-Gjermaninë Perëndimore, tani po bën fushatë për shkëmbime më të forta midis lindjes dhe perëndimit të vendit – dhe po bën presion për versionin 2.0 të Traktatit të Ribashkimit.

Ai beson se shumë njerëz nga North Rhine-Westphalia nuk kanë qenë kurrë në tokat gjermane në lindje.

“Disa njerëz e njohin Mallorkën më mirë se Saksonia apo Turingia. Është edhe më e vlefshme të përpiqemi të bashkojmë njerëzit”, tha ai për Die Welt.

Wist mbron gjithashtu rivendosjen e të ashtuquajturës “tryezë e rrumbullakët”, e cila rezultoi e suksesshme në kohën e ribashkimit të Gjermanisë në tetor 1990.

Duke parë shoqërinë aktuale në Lindje dhe Perëndim, Kryeministri i Rhein-Westfalisë së Veriut do të donte të shihte rivendosjen e kësaj “qasjeje të hapur ndaj dialogut”.

“Le të ulemi në tavolinë në vend që t’i bërtasim njëri-tjetrit nga larg, sepse është e rëndësishme të lidheni me njerëz, pikëpamjet e të cilëve nuk i ndani,” vuri në dukje ai.

Kufij si në Luftën e Ftohtë

Siç tregon harta e rezultateve të zgjedhjeve evropiane, në njësitë elektorale në shtetet e vjetra federale, shumicën e fitoreve zgjedhore e kanë arritur CDU dhe CSU – kjo tregohet me të zezë në foto. Disa qytete të mëdha (Hamburg, Kiel, Münster, Heidelberg, Freiburg) janë me ngjyrë jeshile, dhe e kuqja përfaqëson bastionet e fundit të demokracisë sociale të SPD (Bremen, Bremerhaven, Herne).

Në të kundërt, AfD dominon shtetet “e reja” federale që dikur ishin pjesë e RDGJ. Përjashtimet e vetme janë kryeqyteti federal Berlin dhe fqinji Potsdam (e gjelbër) ose Potsdam-Mittelmark dhe qytetet Jena, Weimar dhe Erfurt (CDU).

Për CDU-në votoi edhe qarku Eichsfeld në Turingi, përndryshe “kufiri” mes perëndimit dhe lindjes do të korrespondonte saktësisht me kufirin e dikurshëm midis Republikës Federale dhe Republikës së atëhershme Demokratike Gjermane.

Në Saksoni, AfD fitoi më shumë vota në zgjedhjet evropiane të së dielës.

Gazeta Bild e quajti të pabesueshme që deri më tani vetëm zonat rurale (veçanërisht Saksonia Lindore dhe Malet Ore) konsideroheshin bastioni klasik i AfD-së dhe partia jo vetëm që arriti të mbronte ato pozicione, por ishte e para në të gjitha zonat saksone. Për herë të parë dominoi edhe qytetet e mëdha të Dresdenit, Lajpcigut dhe Khemnitzit.

Uniteti emocional prishet

Pas paraqitjes së fortë të AfD-së në zgjedhjet evropiane të Gjermanisë Lindore, kryeministri i Turingisë, Bodo Ramelow, paralajmëroi për një përçarje të thelluar midis gjermanëve lindorë dhe perëndimorë 33 vjet pas ribashkimit.

Në rrjetet sociale tani pas zgjedhjeve evropiane lexoj fjali si: “Ku është mirënjohja e gjermanolindorëve?” Këto janë pyetje që nuk na duhen tani”, tha Ramelow, raporton Die Welt.

Ai shton se Lindja nuk ka për çfarë të kërkojë falje.

TË FUNDIT
5 orë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre
5 orë
Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’
5 orë
Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!
5 orë
Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?
6 orë
Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë

ME TE LEXUARA

5 orë
Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?
5 orë
Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!
5 orë
Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’
5 orë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre
1 ditë
Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan
1 ditë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj
1 ditë
U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër
1 ditë
E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë

LEXO MË SHUMË

greqi policia

Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

islam alijaj

Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?

Biden

Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë

ambulanca-sk

E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë

policia zvicer

U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër

merkel

Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan

INFO

NA NDIQ