Gjermania nuk do të lejojë “zona gri” në Ballkanin Perëndimor

Picture of INA
INA

14/05/2024

Ministria e Punëve të Jashtme gjermane shpreh mbështetje për Maqedoninë e Veriut, vetëm atëherë kur ajo do të respektojë marrëveshjet e Qeverisë në ikje. Gjermania nuk do të lejojë krijimin e “zonave gri”, të cilat mund të shfrytëzohen nga vendet tjera, shkruan Deutsche Welle.

Maqedonia e Veriut ka për obligim të respektojë Marrëveshjen e Prespës, thotë Ministria e Punëve të Jashtme gjermane, pasi të dielën presidentja e sapo-zgjedhur e vendit, Gordana Siljanovska-Davkova, refuzoi të shqiptojë emrin kushtetues të shtetit me përcaktuesin gjeografik “e Veriut”.

Qeveria në Berlin dëshiron të vazhdojë bashkëpunimin me qeverinë e re në Shkup dhe e konsideron të rëndësishme që vendi të vazhdojë rrugën e tij drejt BE-së dhe të zbatojë reformat e nevojshme në këtë rrugëtim.

“Maqedonia e Veriut mund të mbështetet te Gjermania në atë rrugë”, tha të hënën zëdhënësi i MPJ-së gjermane, Kristian Vagner. Por, për sa i përket përdorimit të emrit, Berlini kërkon që të respektohen marrëveshjet ndërkombëtare.

“Për sa i përket përdorimit të emrit, ekziston një marrëveshje ndërkombëtare, Marrëveshja e Prespës me Greqinë, për të cilën është e lidhur Maqedonia e Veriut”, tha Wagner.

Mbështetje për Ballkanin Perëndimor

I pyetur nga një gazetar se çfarë do të ndodhë nëse qeveria e re në Shkup nuk respekton Marrëveshjen e Prespës, Wagner nuk pranoi të spekulojë, por tha se qeveria e tij mban qëndrimin se Ballkani Perëndimor i përket BE-së.

“Qeveria gjermane është shumë aktive në atë pjesë dhe ne nuk do të lejojmë zona gri në Evropë. Nëse do të lejonim zona të tilla gri, ato do të shfrytëzoheshin nga vende të tjera. Dhe kjo është arsyeja pse ne i qëndrojmë politikës sonë ndaj Ballkanit Perëndimor”, tha Wagner, duke shtuar se duhet të presim, ngase qeveria e re në Shkup është ende duke u negociuar.

Gordana Siljanovska-Davkova shkaktoi reagime të shumta në Evropë pasi insistoi që në inaugurimin e së dielës në Kuvend si presidente e re e vendit, të quhet “Maqedoni”. Reagime kanë parashtruar edhe zyrtarë të Komisionit Evropian, Charles Michel dhe Ursula von der Leyen, të cilët i kanë kujtuar detyrimet e RMV-së ndaj Marrëveshjes së Prespës.

TË FUNDIT
3 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro
7 orë
Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje
9 orë
Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës
13 orë
Angellovska-Bezhoska: Megjithë goditjet, stabiliteti i monedhës vendase ruhet dhe rezervat devizore janë më të larta për 40%
1 ditë
Pas liberalizimit të vizave, turistët nga Kosova braktisin bregdetin e Durrësit

ME TE LEXUARA

2 ditë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
1 ditë
Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet
1 ditë
Pas liberalizimit të vizave, turistët nga Kosova braktisin bregdetin e Durrësit
13 orë
Angellovska-Bezhoska: Megjithë goditjet, stabiliteti i monedhës vendase ruhet dhe rezervat devizore janë më të larta për 40%
9 orë
Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës
7 orë
Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje
3 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

LEXO MË SHUMË

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

ari-stoli

Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje

derivate nafta dizeli benzin

Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës

anita-angellovska bezhovska

Angellovska-Bezhoska: Megjithë goditjet, stabiliteti i monedhës vendase ruhet dhe rezervat devizore janë më të larta për 40%

durresi plazh bregdeti deti shqiptar golem

Pas liberalizimit të vizave, turistët nga Kosova braktisin bregdetin e Durrësit

muharrem saliu de biasi

Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

pasaport-zvicerane

Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja

denar rroga ndihma

Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë

INFO

NA NDIQ