Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

ina-online
ina-online

03/12/2023

Rreth 760 fluturime u anuluan në aeroportin e Mynihut të shtunën për shkak të reshjeve të mëdha të borës, tha një zëdhënës i aeroportit për CNN.

Autobusët, tramvajet dhe disa shërbime të trenave në Mynih u pezulluan gjithashtu për shkak të borës, sipas kompanisë së transportit publik të Mynihut.

Stacioni qendror i trenit i Mynihut u mbyll për mbërritjet e linjave ajrore, ndërsa shërbimet në distanca të gjata janë pezulluar tërësisht, sipas kompanisë hekurudhore kombëtare gjermane. Deutsche Bahn paralajmëroi se trafiku hekurudhor do të “ndikohet rëndë” deri të hënën.

Süddeutsche Zeitung rajonale e Gjermanisë raportoi se një numër i madh udhëtarësh kanë mbetur të bllokuar në stacionin kryesor të Mynihut. “Unë jam ulur këtu në këtë vend që nga ora një e mëngjesit,” tha një pasagjer për gazetën, ndërsa një tjetër tha: “Ne thjesht duam të dimë nëse ka ende një shans për të ikur nga këtu.”

Policia të shtunën u kërkoi njerëzve në Mynih që të mos përdorin makinat e tyre nëse nuk është absolutisht e nevojshme, ndërsa banorëve të disa pjesëve të Bavarisë jugore iu tha që të mos largoheshin fare nga shtëpitë e tyre, tha një zëdhënës i policisë së Mynihut.

Një ndeshje futbolli midis Bayern Munich dhe Union Berlin, e cila ishte caktuar të zhvillohej të shtunën, gjithashtu u shty, me “rreziqet e sigurisë dhe situatën e trafikut” të pashmangshëm, sipas një deklarate të Bayern Munich.

Transmetuesi publik bavarez Bayerischer Rundfunk raportoi të shtunën se 44 centimetrat e dëborës në Mynih ishin reshjet më të mëdha të borës të regjistruara ndonjëherë në dhjetor në kryeqytetin e shtetit bavarez që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 1933.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

Zv/presidentja e SHBA-së, Harris: Armëpushim urgjent në Gaza për shkak të vuajtjeve të mëdha

donaldtrump

Gjykata e Lartë vendos pro Trampit, ish-presidenti: Fitore e madhe për Amerikën

okb

Shefi i OKB-së: Dhjetëra fëmijë po vdesin nga uria dhe dehidratimi në Gaza, gjendja është e frikshme

kompleksi-adem-jashari

26 vjet nga rënia heroike e Jasharëve, sot nis Epopeja

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

Koridori-8-10d

Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni

INFO

NA NDIQ