Gjermania po ndryshon sistemin e pushimit mjekësor

ina-online
ina-online

03/12/2023

Gjermania planifikon që nga 7 dhjetori të prezantojë një rregullore të re që do të ndryshojë rrënjësisht sistemin aktual të pushimeve mjekësore.

Hapja e një pushimi mjekësor me telefon është një masë që praktikohet nga faza e izolimeve gjatë pandemisë së fundit.

Kjo praktikë, e cila supozohej të hiqej me përfundimin e Covid-19, tashmë mund të zbatohet përgjithmonë. Lëvizja mund të sjellë ndryshime afatgjata në mënyrën se si njerëzit marrin leje mjekësore.

Siç raportojnë mediat gjermane, pushimi mjekësor telefonik mund të jetë në rendin e ditës të seancës plenare të 7 dhjetorit në Bundestag.

Komisioni i Përbashkët Federal sqaron se dekreti hyn në fuqi sapo të miratohet.

Rregullorja e re lejon që të gjitha sëmundjet që nuk pritet të jenë serioze të konfirmohen me telefon, me kusht që praktika të njohë pacientin dhe identiteti i telefonuesit të mund të përcaktohet në mënyrë të pakundërshtueshme. Kjo do të thotë që pacientët mund të trajtojnë veten në shtëpi kur janë të sëmurë pa shkuar te mjeku.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kompleksi-adem-jashari

26 vjet nga rënia heroike e Jasharëve, sot nis Epopeja

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

Koridori-8-10d

Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni

shqiper kosov

Filloi zgjerimi dhe asfaltimi i rrugës që e lidh Kosovën me Shqipërinë

thumbs_b_c_9349a89cefb82dd84330a3a5dea34148

Përurohet baza ajrore e NATO-s në Shqipëri

pompa-benzines-derivatet-naftes

Lirohet çmim i naftës, shtrenjtohet çmimi i benzinës në Maqedoni

INFO

NA NDIQ