Taulant Seferi është një krenari e pastër shqiptare, një shembull i madh që “ulëret” te Kombëtarja Shqiptare

Picture of INA
INA

09/06/2024

Nga Klaudio Ndreca

Taulant Seferi është një krenari e pastër shqiptare, një shembull i madh që “ulëret” te Kombëtarja Shqiptare. Nëse do të flisnim për të para kualifikueseve të Europianit, askush nuk do të guxuar të thoshte se Shqipëria do të kualifikohej dhe Seferi do të gjendej në listën përfundimtare, ndoshta as vetë Taulanti.

Jeta e ka hedhur dhe e ka pritur. Dikur te Shqipëria U-21 ishte ylli më i madh që ne kishim, i një tjetër kalibri dhe niveli, por dëmtimet dhe fati i keq e ndoqën te Young Boys aq sa për disa kohë, u zhduk fare nga harta. Më pas ajo ringritje te Tirana dhe kualifikueset e Europianit ku rezultoi brilant me Kombëtaren.

Taulant Seferi u rikthye, si askush nuk e priste, askush nuk do të guxonte për të, përveç Silvinjos. Por në të gjithën këtë kohë, Seferi nuk ka ndryshuar kurrë dashurinë e tij të madhe dhe vetë mohimin për Kombëtaren. Këtë e ka dëshmuar më së miri dhe në konferencën e sotme për shtyp. Teksa gazetarët e pyetën nëse e sheh Europianin si trampolinë për karrierën e tij, Seferi u shpreh:

“Europianin nuk e shoh për kontratë, por si gjënë kryesore për të gjithë kombin shqiptar. Ne jemi këtu për të dhënë dhënë maksimumin dhe për të punuar fort për Kombëtaren shqiptare. Transferimin nuk e mendoj tani, e mendoj pas Europianit”.

Sepse ky është Seferi, djali i Kumanovës, një krenari e pastër shqiptare. Madje ai nuk ngurroi as që të ngrejë në qiellin e shtatë, konkurrentin e tij në krahun e majtë të sulmit, Arbër Hoxhën. Pavarësisht se ngritja e këtij të fundit nënkupton rrezikun e uljes në stol të Seferit, Taulanti e di fare mirë se klubi është një tjetër histori nga Kombëtarja dhe ndihet falënderues Zotit, që po përjeton këtë moment historik, kudo qoftë, në fushë, në pankinë apo edhe në tribunë.

“Arbër Hoxha është talent i madh, një lojtar me cilësi shumë të mira dhe jam i lumtur që luajti dhe ka vendosur të luajë për Shqipërinë. Pa dyshim që kur ka konkurrencë, edhe grupi bëhet më i fortë, ekipi bëhet më i fortë dhe kjo është diçka e mirë për Kombëtaren shqiptare”, tha Seferi. Një shembull i madh sesi duhet të sillen lojtarët karshi këtyre ngjyrave. Nuk ka rëndësi minutazhi, ftesa apo lënia në hije, mjafton që sa herë të thërret Shqipëria, të jetë i gatshëm, si një “ushtar modern” në shërbim të kombit. /Sport Ekspres/

TË FUNDIT
33 minuta
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
2 orë
Zvicra dhe Gjermania luftojnë për vendin e parë, formacionet zyrtare
6 orë
UEFA merr vendim për Dakun, e dënon rëndë, ai nuk luan nesër kundër Spanjës
8 orë
Kozniku: Shqipëria mund ta mposhtë Spanjën
13 orë
Shqipëria fiton titullin e Kampionatit Evropian të Tifozëve

ME TE LEXUARA

13 orë
Dueli për kreun e grupit A, Granit Xhaka paralajmëron Gjermaninë
1 ditë
Gjeorgjia barazon me Çekinë, shpresë për Shqipërinë
13 orë
FC Aarau përforcohet me djaloshin shqiptar me prejardhje nga Maqedonia
1 ditë
Portugalia ‘çok’, Turqia ‘jok’!
13 orë
Shqipëria fiton titullin e Kampionatit Evropian të Tifozëve
1 ditë
Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!
8 orë
Kozniku: Shqipëria mund ta mposhtë Spanjën
1 ditë
Altin Lala: Serbët të heshtin se e dimë çfarë ndodhi në Beograd

LEXO MË SHUMË

zvicra

Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë

zvicer gjermani

Zvicra dhe Gjermania luftojnë për vendin e parë, formacionet zyrtare

mirlind daku

UEFA merr vendim për Dakun, e dënon rëndë, ai nuk luan nesër kundër Spanjës

ardian kozniku

Kozniku: Shqipëria mund ta mposhtë Spanjën

tifozet kombetarja

Shqipëria fiton titullin e Kampionatit Evropian të Tifozëve

izer aliu

FC Aarau përforcohet me djaloshin shqiptar me prejardhje nga Maqedonia

xhaka zvicer

Dueli për kreun e grupit A, Granit Xhaka paralajmëron Gjermaninë

Tifozet kuq e zi kombetarja

Uragan kuqezi për të mposhtur Spanjën, Shqipëria ‘fiton’ me tifozët (Numri)

Spanja Luis De La Fuente

8 ndryshime në formacion, mësoni si do të luajë Spanja ndaj Shqipërisë

INFO

NA NDIQ