Prej sot rregulla të reja për punë në Gjermani, ja lehtësimet për personat me kualifikim të lartë nga vendet e treta

ina-online
ina-online

01/11/2023

Ndryshimet në ligjin e imigracionit për punëtorët e kualifikuar do të hyjnë në fuqi të mërkurën në Gjermani, raportojnë mediat gjermane.

Nga nëntori do të zgjerohet rrethi i punëtorëve të kualifikuar që mund të vijnë më lehtë për të punuar në Gjermani. Rruga drejt “Kartës Blu të BE-së” do të jetë më e lehtë për akademikët me kualifikim të lartë, master dhe ata me grada akademike të specializuara.

Karta Blu është një leje qëndrimi që lehtëson shumë hyrjen në tregun lokal të punës për punëtorët e kualifikuar nga vendet jashtë BE-së.

Mediat gjermane citojnë shembullin e profesionistëve të IT-së me përvojë të gjerë profesionale, të cilët nuk kanë më nevojë të ofrojnë dëshmi të formimit profesional.

Ndryshimet e reja nënkuptojnë gjithashtu lehtësim të madh për kompanitë që po luftojnë me mungesën e stafit të kualifikuar.

Ndër të tjera, ligji i ri ul kufijtë e pagës minimale relativisht të larta më parë. Në vend të 58,000 eurove aktuale bruto (ose rreth 45,500 euro për të ashtuquajturat profesione të ngushta), punëtorët nga vendet jashtë BE-së do të duhet të dëshmojnë nga nëntori se fitojnë rreth 15,000 euro më pak në vit.

Përveç kësaj, perspektivat për të qëndruar në Gjermani po përmirësohen, gjë që e bën më të lehtë bashkimin familjar.

Ndryshimet vërtet të mëdha do të hyjnë në fuqi në mars 2024: që atëherë, punëtorët nga vendet e treta mund të hyjnë në vend pasi të aplikojnë për vizë dhe të punojnë në Gjermani për sa kohë që u njihen kualifikimet profesionale.

Deri më tani, kjo nuk ishte e mundur, prandaj mund të duhet rreth një vit për të marrë vizë dhe leje pune për në Gjermani.

Kush mund të aplikojë për një kartë blu të BE-së?

Karta Blu e BE-së lehtëson punësimin e shtetasve të vendeve të treta shumë të kualifikuara në Evropë. E vlefshme për të gjitha vendet përveç Irlandës dhe Danimarkës.

Për një kartë blu të BE-së ju duhet të siguroni vërtetimin e punësimit në Gjermani me pagën minimale ligjore. Kufiri i poshtëm i pagës minimale zbatohet për profesionet me mangësi, që janë këto profesione:

– Inxhinierët

– Shkencëtarë nga fusha e shkencave të natyrës

– Matematikanët

– Staf profesional i TI-së

– Punonjësit mjekësorë

“Karta Blu e BE-së” lëshohet nga Shërbimi kompetent për të Huajt në Gjermani, shkruan revista “Phoenix”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

aksident ambulanta itali

Makina përplas për vdekje 31-vjeçaren shqiptare në Itali

giroud deschamp deshamp

Giroud: Nëse Franca fiton Europianin, tërhiqem nga futbolli!

Foto Ilustrim

“More ti m*t i vogël, ti je shqiptar e nuk flet shqip”? Punonjësi në Zvicër humb durimin me klientin, që nuk deshi te flasë shqip

vrasje

Ky është shqiptari që u ekzekutua me plumb në kokë në Gjermani (FOTO)

Marko Kepi

​Marko Kepi, shqiptari i parë që kandidon për senatin e shtetit të Nju Jorkut

mjeke

Gjermania po ndryshon sistemin e pushimit mjekësor

len diaspore kasami mexhiti gashi

Mexhiti, Kasami e Gashi të mirëpritur nga mërgimtarët në Biel/Bienne në Zvicër

Samanta gjeci

Mediat italiane jehonë vajzës shqiptare: Të gjitha lëndët me nota 10 për dy vite radhazi

iphone- telefon mobil

Punonjësja shqiptare e telefonisë në Zvicër ofendon klientin shqiptar

INFO

NA NDIQ