Gjermania shtrëngon masat, ndihma sociale do t’i hiqet shumëkujt

ina-online
ina-online

13/01/2024

Qeveria gjermane është e detyruar të rregullojë një vrimë të madhe buxhetore prej 17 miliardë eurosh, për këtë arsye solli një paketë të madhe masash shtrënguese, e cila shkaktoi protesta të mëdha mes fermerëve. Megjithatë, nga masat shtrënguese janë prekur edhe grupe të tjera sociale, mes tyre edhe përfitues të ndihmës sociale.

Qytetarët e papunë në Gjermani marrin ndihmë sociale (gjermanët e quajnë atë Bürgergeld) mesatarisht 563 euro për një person të vetëm. Pavarësisht paralajmërimeve të vazhdueshme se ka abuzime të shpeshta me këtë mekanizëm, ndihma sociale rritet nga viti në vit dhe në vitin 2024 parashikohet një rritje mesatare prej 61 eurosh, shkruan shërbimi publik bavarez BR.

Rregullorja aktuale parashikon që një person që refuzon vazhdimisht të pranojë një punë të ofruar, mund të qëndrojë pa këtë përfitim për dy muaj, ndërkohë që shteti do t’i paguaj ngrohjen dhe qiranë. Nëse pas këtyre dy muajve shteti ofron sërish një vend pune dhe qytetari refuzon, përfitimi mund të refuzohet sërish në të njëjtën periudhë, por jo të hiqet përfundimisht.

Dhe në një situatë të tillë, qytetari ka të drejtën e ankesës para Ministrisë së Punës dhe ajo mund të respektojë gjendjen e tij personale dhe t’i kthejë dëmshpërblimin, gjë që ndodh në një numër të konsiderueshëm rastesh.

Plani i ri parashikon mundësinë e heqjes së përhershme të tarifave që duhet të prekin disa grupe shfrytëzuesish të kësaj ndihme. Sipas të dhënave të deritanishme, vetëm 3 për qind e 5.5 milionë përfituesve të ndihmës janë sanksionuar me refuzim të pjesshëm të ndihmës, më së shumti për shkak se nuk paraqiteshin rregullisht për punë. Rreth një milion e gjysmë përfitues të ndihmës civile janë fëmijë.

Ministri Federal i Punës, Hubertus Heil (SPD) llogariti se duke anuluar këtë masë, shteti mund të kursejë 170 milionë euro, që është vetëm një për qind e vrimës totale në buxhet. Ministria e Punës thotë se shkurtimet do të synojnë kryesisht ata që refuzojnë të punojnë, me heqjen e plotë të përfitimeve për ta. Si masë shtesë shtrënguese, Ministria e Punës planifikon të heqë shtesën prej 75 eurosh që marrin qytetarët që kanë rënë dakord për formimin apo rikualifikimin profesional – dhe jo vetëm të papunët. Në këtë mënyrë është planifikuar të kursehen edhe 100 milionë euro të tjera.

Ashtu si me shumë të tjera, nuk ka unitet për këtë temë brenda koalicionit gjerman. Nënkryetari i Partisë së Gjelbër në Bundestag, Andreas Odretsch, kujton vendimin e vitit 2019 të Gjykatës Kushtetuese Federale, e cila hodhi poshtë përpjekjen për heqjen e pagesës së qytetarëve, duke e justifikuar vendimin e tij duke pretenduar se “niveli minimal i jetesës në Gjermani duhet të të jetë i garantuar në çdo kohë.’ Qeveria federale pretendon se kjo sigurohet duke paguar për strehim dhe ngrohje për ata që refuzojnë të punojnë, por Bundestagu do të ketë fjalën e fundit për këtë çështje.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bota ruse harta

Ushtarët rus në Ukrainë bëjnë fotografi me një hartë që tregon edhe Ballkanin

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

spitali - Gaza

Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

ahmeti zaev kovacevski

BDI a e mashtroi LSDM-në për “Frontin Europian”? (VIDEO)

kovacevski

Kovaçevski premton rroga minimale nga 600 euro dhe rroga mesatare nga 1000 euro

Xhelal Zejneli

Çështja shqiptare në Maqedoni – statusi politik

margarita magi camaj

Avokatja e parë shqiptare në Grammy 2024

administrata

Mbi një mijë funksionarë në Maqedoni nuk do të kenë rritje të re të pagave

INFO

NA NDIQ