Gjermania “thirrje urgjente” Beogradit të ulë numrin e trupave në kufi

INA
INA

02/10/2023

Serbia me urgjencë duhet të ulë numrin e trupave ushtarake” përgjatë kufirit me Kosovën, ka thënë kryediplomatja gjermane, Annalena Baerbock pas takimit të 27 shefave të diplomacisë së unionit evropian që po zhvillohet në Kiev.

Ministrja gjermane e jashtme tha se bashkërisht me amerikanët ditë më parë kanë “qartësuar” me thirrjet e tyre ndaj Beogradit për uljen e tensioneve me Kosovën.

Largimi i trupave ushtarake serbe nga kufiri “është thirrja urgjente” që Gjermani dhe ShBA i ka bërë Serbisë, njoftoi Annalena Baerbock në një prononcim për media nga Kievi.

“E rëndësishme është që ditëve të fundit ne bashkë me amerikanët ua kemi bërë të qartë që të mos ketë tensione ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Serbia duhet të ulë pranin e trupave ushtarake të saj përgjatë kufirit me Kosovën dhe kjo është thirrja urgjente e jona që vjen nga takimi i përbashkët (i 27 ministrave të jashtëm) në Kiev”, është shprehur kryediplomatja gjermane.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

Naim Murseli pranon përpara policisë se ka urdhëruar vrasjen e gruas së tij, 15 mijë euro i dha para dhe 15 duhej pas aktit

Naim Murseli Liridon

Tronditëse: I arrestuari i dytë deklaron para Policisë se Naim Murseli e pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas

Naim Murseli Liridon

Liridona Murseli u vra në sy të fëmijëve, arrestohet bashkëshorti

Escobar Lajcak

Publikohet Draft-statuti i Asociacionit

liburn aliu

Aliu sërish e thotë qartë: Kosova proces kalimtar deri në bashkimin me Shqipërinë

vetur-makin-brenda-shofer

FOTO/ Shtetasi suedez mori ‘rent a car’ Porsche dhe BMW në vlerë të 200 mijë € në aeroport dhe zhduket

Euro metali

Eurot e falsifikuara që u gjetën në Kosovë, dyshohet se janë prodhuar në Maqedoninë e Veriut

liburn aliu

“Kosova projekt i përkohshëm”, Kurti thotë se Aliu deklaratën e bëri në një emision festiv për 28 Nëntor

Albin Kurti

Zgjedhjet në Serbi, Kurti: Është interes i shqiptarëve të Luginës të jenë sa më shumë të përfaqësuar në Kuvend

INFO

NA NDIQ