Gjermanisë i duhen 50.000 punëtorë nga Ballkani Perëndimor?!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2023

DPA: Lehtësohet edhe procedura për shtetësinë gjermane

Për shkak të nevojës urgjente, Gjermania planifikon të marrë 50.000 punëtorë nga Ballkani Perëndimor. Autoritetet gjermane po shqyrtojnë opsionin që ta dyfishojnë kuotën e kuadrit të pakualifikuar nga vendi ynë por edhe Serbia, Bosnja e Hercegovina, Kosova, Shqipëria dhe Mali i Zi, për të plotësuar vendet e zbrazëta të punës. Kështu thuhet në propozimligjin, në të cilin ka pasur qasje agjencia gjermane e lajmeve – DPA.

Sipas dokumentit, lehtësohet edhe procedura për marrjen e shtetësisë gjermane. Kjo do të thotë se të huajt nuk duhet të heqin dorë nga pasaporta e vendit amë. Gjithashtu, emigrantët, për të marrë shtetësinë do të mund të aplikojnë edhe pas pesë viteve qëndrim, në vend të tetë viteve, sikurse është aktualisht. Periudha prej pesë viteve do të ketë opsione që të shkurtohet edhe më tej, nëse aplikuesi tregon rezultate të mira në shkollë apo në punë.

Ndryshimet përfshijnë edhe të ashtuquajturën “Karta e shansit”, pra mundësinë që njerëzit të vijnë në Gjermani dhe këtu të kërkojnë një vend pune. Gjatë kësaj kohe ata do të kishin të drejtën të bëjnë ndonjë punë tjetër me një orar të përgjysmuar pune, në ndonjë vend pune jashtë profesionit të tyre për të siguruar jetesën sa janë në Gjermani për të kërkuar punë.

Sipas vlerësimeve, Gjermanisë i mungojnë 400.000 punëtorë në vit që të funksionojë ekonomia, shëndetësia dhe përkujdesi ndaj të moshuarve.

Viteve të kaluara, nga vendet e Ballkanit Perëndimor, është rritur numri I atyrë që shkojnë për të punuar në vendet evropiane.

Sipas Regjistrimit të fundit në vendin tonë, mbi 250.000 persona gjenden jashtë vendit më shumë se një vit. Brenda 20 viteve të fundit popullsia e RMV-së është ulur për 9.2%. /KlanMacedonia

TË FUNDIT
4 minuta
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe
6 minuta
Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet
10 minuta
Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme
11 minuta
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat
33 minuta
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
15 orë
VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese
22 orë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje
1 orë
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
19 orë
Ahmeti: Nuk ka arsye për të shkarkuar Artan Grubin, Fatmir Besimin e Nazim Bushin nga postet partiake

LEXO MË SHUMË

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

vulin

Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

izet mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

INFO

NA NDIQ