Gjimnazi i Tetovës pa rrymë! Llalla fajëson Kasamin, kryetari thotë se drejtoresha keqpërdor mjetet

INA
INA

28/07/2023

Gjimnazi i Tetovës “Kiril Pejçinoviq” prej dje ka mbetur pa rrymë. Drejtoresha e gjimnazit Teuta Llalla thotë se nuk e kanë paguar rrymën për shkak se komuna e Tetovës nuk ua ka lëshuar bllok dotacionet. Si pasojë, shkolla është në borxh rreth 9 milionë denarë dhe janë aktivizuar shumë përmbarues për mos shlyerjen e borxheve.

“Është shumë e vërtete se gjatë ditës së djeshme në orët e paradites gjimnazit ju ndërpre energjia elektrike, kjo ndodhi si pasojë e mungesës së bllok donacioneve edhe në pamundësi për të paguar u ndërpre energjia elektrike. Por problemi i energjisë elektrike nuk është i vetmi në gjimnazin e Tetovës. Gjatë gjithë kësaj periudhe gjashtëmujore kanë arritur shkresat nga përmbarues të ndryshëm, operatorët ndryshëm që me të drejtë bëjnë apel për t’u paguar dhe përmes përmbarimit të marrin mjetet. Në dhjetor mbyllëm llogarinë me 0 denar borxh, kurse tani arrin borxhi 8 milionë e 800 mijë denarë”, theksoi Teuta Llalla, drejtoreshë e gjimnazit.

Nga ana tjetër, kryetari i Tetovës, Bilall Kasami, thotë se nuk mund t’i lëshojë mjete drejtoreshës që, sipas Kasamit, ka padi penale për keqpërdorime financiare.

“E kam thënë edhe më herët dhe po e përsëris, nuk lëshoj mjete financiare një institucioni që udhëhiqet nga një drejtoreshë e cila ka padi penale për keqpërdorim të mjeteve gjë kjo e konstatuar nga revizioni që konstatoi shkelje të rënda të shfrytëzimit të mjeteve nga bllok dotacionet”, theksoi Bilall Kasami, kryetar i komunës së Tetovës .

Para disa ditësh, Ministria e Arsimit, ia mori kompetencat komunës së Tetovës për gjimnazin “Kiril Pejçinoviq” për shkak të mos ndarjes të bllok-dotacioneve. Kasami këtë e quajti hakmarrje politike. Edhe vitin e kaluar, ministria Arsimit ia mori kompetencat Komunës për shkarkim joligjor të drejtoreshës Teuta Llalla.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6922

Sela: Nuk mund të shesin opozitarizëm ata që 20 vite nuk u kujtuan për shqiptarët, dhe shkelin marrëveshjet

Mexhiti gashi kasami

Gashi, Kasami dhe Mexhiti bashkëbisedim me mërgimtarët në Zvicër

Naim Murseli Liridon

Naim Murseli pranon përpara policisë se ka urdhëruar vrasjen e gruas së tij, 15 mijë euro i dha para dhe 15 duhej pas aktit

pendarovski-nato

Pendarovski: Maqedonia e Veriut është një vend i vogël me ambicie të mëdha klimatike

Dimitar Kovacevski

Kovaçevski: Me një sistem tatimor efikas dhe politika pozitive, sigurojmë stabilitet financiar të vendit

Arben Taravari

Taravari sqaron gjitha dilemat dhe akuzat, ASH është faktor, do të dij si të veprojë

arben taravari

Taravari: Bota është e polarizuar, mesazhet e Lavrov janë të pritshme

Screenshot_162

Skandal në Shkup! Një grua ua mundësoi dy burrave të kenë marrëdhënie seksuale me dy të mitura, më pas i xhiroi

Bilall Kasami

Kasami: Bujari e solli Llavrovin në Shkup që të flas kundër shqiptarëve dhe Kosovës

INFO

NA NDIQ