Gjoba për kryeministrin Xhaferi dhe ministrin Demiri, ja arsyet?

Picture of ina-online
ina-online

03/06/2024

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit të shtunën ka paralajmëruar kryeministrin Talat Xhaferin dhe ministrin e shëndetësisë, Ilir Demirin se duhet të respektojnë ligjet dhe për shkak se janë pjesë e përbërjes së re parlamentare duhet të heqin dorë nga postet e kryeministrit teknik dhe ministrit teknik të shëndetësisë, pasi që janë zgjedhur deputetë.

Siç mëson “Telma”, edhe ditën e sotme ata të dy kanë nënshkruar dokumente me firmën e tyre në ministri, çka tregon qartë se ata janë ende në pozita të dyfishta, që nuk janë në pajtueshmëri me ligjet.

Nga Antikorrupsioni thonë se edhe ata do të gjobiten nëse nuk heqin dorë nga një funksion.

“Në këtë rast ka papajtueshmëri, pra një institucion ose një person kryen funksione të dyfishta. Në atë rast, Antikorrupsioni ka obligim ligjor që të inicojë procedurë penale në pajtim me nenin 105, i cili parasheh se të zgjedhurit dhe të emëruarit i shqiptohet gjobë prej 300 deri në 500 euro në denarë ku kemi konstatuar papajtueshmëri me detyrën”, tha kryetarja e Komisionit Antikorrupsion, Tatjana Dimitrovska.

Afati është fundi i ditës së sotme, tha Dimitrovska, e cila i rikujton deputetët se duhet t’i respektojnë ligjet dhe të mos punojnë në kundërshtim me to.

Si arsyetim për situatën, Xhaferi dhe Demiri thanë se do të ngrijnë funksionet parlamentare deri në zëvendësimin e tyre nga qeveria e re, por një zgjidhje e tillë nuk është e paraparë në Kushtetutë dhe ligje.(INA)

TË FUNDIT
26 minuta
Xhaferi të hënën i'a dorëzon mandatin Mickoskit
52 minuta
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
53 minuta
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
53 minuta
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
59 minuta
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

ME TE LEXUARA

59 minuta
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
16 orë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
59 minuta
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
16 orë
Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre
53 minuta
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

LEXO MË SHUMË

talat xhaferi

Xhaferi të hënën i’a dorëzon mandatin Mickoskit

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut

vlen ministrat deputetet

Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

Qeveria vlen ministrat

Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

deputetet fronti evropian

Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

isuf kadriu

Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT

LSDM

Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

INFO

NA NDIQ