Gjobiten rreth 15 ordinanca shëndetësore në Kumanovë, reagojnë mjekët

Picture of INA
INA

30/05/2024

Mjekët amë nga Kumanova kanë reaguar ndaj gjobave të marra për ordinancat, ku sipas tyre, gjoja tejkalimin e barnave të shpërndara.

Kryetari i Shoqatës së mjekëve amë nga Kumanova, dr. Fatmir Asani, tha se janë gjobitur 15 ordinanca shëndetësore. Rritje të pikëve për barnat e shpërndara kërkojnë edhe mjekët e Kumanovës.

“Ne mbështesim protestën, por nuk do të mbyllim klinikat. Në Kumanovë rreth 15 klinika shëndetësore janë gjobitur për shënimin e barnave, antibiotikëve apo të tjera. Mjeku nuk është ai që numëron vazhdimisht por shkruan kur ka nevojë, përpiqemi të jemi racional. Nuk varet vetëm nga ne por edhe nga specialistët”, tha doktor Asani.

Mjekët e Kumanovës thonë se u janë rritur shpenzimet, kërkojnë që edhe institucionet të rrisin pikët.

TË FUNDIT
6 minuta
Alternativa tërheqë Safije Sadiki Sahihnin nga Ministria për Marrëdhënie mes Komuniteteve
43 minuta
Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit
2 orë
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve
2 orë
Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së
2 orë
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

ME TE LEXUARA

21 orë
Prokuroria kërkon 30 ditë paraburgim shtesë për gjyqtarin Naqe Georgiev
13 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
20 orë
Stoilkoviçi, Fronti Europian thirrje VLEN-it të mos hyjë në Qeveri! Mickoski: Ministrat duhet të kenë qëndrime pro-maqedonase
5 orë
Fruta që duhen konsumuar çdo ditë për të mos shtuar në peshë

LEXO MË SHUMË

LEN Safije

Alternativa tërheqë Safije Sadiki Sahihnin nga Ministria për Marrëdhënie mes Komuniteteve

Izet Mexhiti LD 2

Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ilire-dauti

Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

virus_19

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

moti nxehti temperatura-termometri

Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë

INFO

NA NDIQ