Serbia dhe Gjokoviq u futen me këngë të pushtimit të Kosovës në ndeshjen e Davis Cup, reagon eurodeputeti gjerman

Picture of ina-online
ina-online

24/11/2023

Eurodeputeti gjerman Reinhard Butikofer ka reaguar pasi ekipi serb në turneun e tenisit Davis Cup të enjten u fut me këngë fashiste që flet për Kosovën. Serbia në çerekfinale po përballet me Britaninë e Madhe.

Kënga “Gëzo popull serb” ndër të tjera thotë “le të valojë flamuri i Serbisë nga Prizreni deri në Rumi”.

“Jo nuk duhet ta marrim seriozisht propagandën ultranacionaliste serbe. Po, sanksionimi i Kosovës dhe qetësimi i Serbisë është një strategji madhështore. – Apo mos është e gjitha kjo ndoshta e gabuar?” – ka shkruar Butikofer në platformën “X”.

“No, we must not take Serbian ultra-nationalist propaganda seriously. Yes, we can trust Vučić. Yes, sanctioning Kosovo and appeasing Serbia is a grandiose strategy. – Or is all that possibly wrong? https://t.co/ZCO1BiCApi”— Reinhard Bütikofer (@bueti) November 23, 2023

Po ashtu ka reaguar edhe politologu malazias Ljubomir Filipoviq.

“Gjokoviq vazhdon të promovojë agjendën e tij nacionaliste ruso-serbe! Davis Cup ju duhet të turpëroheni. Turp të keni. Keni shfaqur një këngë nacionaliste që bën thirrje për aneksimin serb të Malit të zi dhe Kosovës!” – ka shkruar Filipoviq.

 

 

 

 

 

TË FUNDIT
17 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
4 ditë
Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian
4 ditë
Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën... Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034
5 ditë
Rama ankohet në Mal të Zi: Na pritët me gji gjerman, në vend të diellit legjendar të Kotorit
5 ditë
Kryeministri grek Micotakis: Çdo devijim prej Marrëveshjes së Prespës, do të ketë pasoja në rrugën e RMV-së drejt BE-së

ME TE LEXUARA

17 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë

LEXO MË SHUMË

greqi-1-800x445-600x360

Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

xhevat limani

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

edi rama shkup

Rama ankohet në Mal të Zi: Na pritët me gji gjerman, në vend të diellit legjendar të Kotorit

greqi-1-800x445-600x360

Kryeministri grek Micotakis: Çdo devijim prej Marrëveshjes së Prespës, do të ketë pasoja në rrugën e RMV-së drejt BE-së

Dodik Murphy

SHBA e konsideron Dodikun si kërcënim për sigurinë

greqi policia

Vritet një 40-vjeçare shqiptare në Athinë, u gjet e vdekur me një thikë në trup

parlamenti-grek

Kryetari i një partie greke nga foltorja Parlamentare e grisi Marrëveshjen e Prespës

srebrenica

Në pritje të votimit: Gjërat që duhet ditur për rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë

INFO

NA NDIQ