Gjokoviqi nuk do të sanksionohet për mesazhin nacionalist ndaj Kosovës

INA
INA

31 Maj, 2023

Tenisti serb, Novak Gjokoviq, nuk do të sanksionohet për prononcimin e tij të fundit politik për Kosovën, me drejtuesit e “French Open” që thanë se një koment i tillë nga lojtarët është ‘i kuptueshëm’.

Sidoqoftë, Federata Franceze e Tenisit sugjeroi gjithashtu që atij t’i kujtoheshin rregullat e Grand Slamit, të cilat minimalisht i dekurajojnë lojtarët që të bëjnë deklarata për tema të diskutueshme që janë jashtë sportit.

Të hënën pas fitores së tij të parë në raundin e parë, Gjokoviq shkroi në kamerë “Kosova është zemra e Serbisë! Stop dhunës”.

Mesazhi i tij erdhi pas tensioneve në rritje në veri të Kosovës.

Ndryshe, Komiteti Olimpik i Kosvoës ka dërguar ankesë në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar në lidhje me mesazhin politik të Gjokoviqit. /kk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

barcelona

Mallorca ndal me barazim Barcelonën, Muriqi protagonisti kryesor

vedat-muriqi

Gol dhe asist, Muriqi ndihmon skuadrën për të rigjetur avantazhin ndaj “blaugranave”

Arda Guler

Sa i pafat, lëndohet përsëri Arda Guler

Jasir Asani

Jasir Asani flet hapur: Pa Sylvinho nuk do isha këtu

neymar-2

Neymar i përgjigjet pretendimeve se ai u përpoq të shkarkonte trajnerin e Al Hilal

Armando Duka

Armand Duka me post të rëndësishëm, bëhet njeriu i dytë i UEFA-s

fshf

FSHF fiton organizimin e Evropianit 2025

salah

Salah dhe De Bruyne, objektivat kryesore të Arabisë Saudite për verën e ardhshme

haland

Haaland, më shumë gola se sa Chelsea!…

INFO

NA NDIQ