Gjokoviqit i ndalohet hyrja në SHBA

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2023

Tenisti serb Novak Gjokoviq nuk do të mund të hyjë në Shtetet e Bashkuara për shkak se nuk është vaksinuar kundër koronavirusit, që do të thotë se nuk do të lejohet të garojë në US Open, njoftoi senatori i Floridës, Rick Scott.

Ai shkroi se Gjokoviq nuk do të lejohet të luajë në turneun Indian Wells dhe Miami, por më i rëndësishmi është US Open, i cili nëse fiton do t’i japë Gjokoviqit avantazh ndaj Rafael Nadal në listën e të gjitha kohërave.

Gjokoviq dërgoi një kërkesë në SHBA për përjashtim, pra leje të posaçme hyrjeje, por ajo u refuzua.

“Sapo jam informuar se Departamenti Amerikan i Sigurisë Kombëtare ka refuzuar kërkesën e Novak Gjokoviq, duke e bërë atë të papërshtatshëm për turneun Indian Wells dhe Miami. Joe Biden tani duhet ta rregullojë këtë, dhe ta lejojë atë të konkurrojë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, shkroi Rick Scott.

Turneu në Indian Wells është planifikuar nga 6 deri më 19 mars, ndërsa në Miami nga 19 deri më 2 prill. US Open është në program nga 28 gushti deri më 10 shtator, kështu që tenisti serb dhe ekipi i tij ligjor do të kenë kohë për të luftuar për një paraqitje në turneun Grand Slam. (INA)

TË FUNDIT
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
3 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes
5 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
5 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
8 orë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

ME TE LEXUARA

1 ditë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?
20 orë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj
1 ditë
Armando Broja reagon në mënyrë drastike ndaj lojtarit të Chelsea!
8 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
1 ditë
Ndeshja Shqipëri-Kroaci, UEFA e konsideron si një nga më të mirat e Evropianit
10 orë
Shkëndija eliminohet nga Conference League!
1 ditë
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë
8 orë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

LEXO MË SHUMË

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

lope

Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

arber hoxha

Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

Biden

“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara

jasir asani

E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin

real madrid anceloti

Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd

portieri serb tre gishta provokon

Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)

INFO

NA NDIQ