Gjorçev: Maqedonia po zhduket, po bëhemi shtet pa popull

INA
INA

22/10/2023

Shifrat e emigracionit që dëgjojmë japin pasqyrën e trishtueshme dhe të tmerrshme të zhdukjes së Maqedonisë. Maqedonia po bëhet një vend pa popull, një territor pa popullsi, dhe nuk ka vend pa njerëz, nuk ka shkolla pa studentë, nuk ka ekonomi pa njerëz dhe asgjë nëse nuk ka fëmijë. Dhe po na mbarojnë fëmijët, të rinjtë si asnjëherë në histori në 6-7 vitet e fundit dhe po na zëvendësojnë klithmat e fëmijëve“, tha anëtari i kryesisë së VMRO-DPMNE-së, Vlatko Gjorçev në një debat të kësaj partie në Pehçevë.

Gjorçev theksoi se arsyet janë të shumta, por Maqedonia kurrë nuk ka pasur qeveri më katastrofike. Sipas tij, qeveria e Zaevit, Kovaçevskit dhe Pendarovskit po e shkatërron Maqedoninë.

Ne jemi një vend që kemi pasur gjithmonë emigracion, ka pasur punëtorë mërgimtarë, gurbet, njerëz që kanë shkuar nga vende të vogla në Beograd, Gjermani, vende të huaja, por kataklizmë të tillë nuk ka pasur kurrë. Para se të vinte jeta, siç tha Zaev, në vitin 2016 kishim 23 mijë foshnja, ndërsa vitin e kaluar historikisht ishin të paktën 18.027. Asnjë vend në botë nuk ka pasur një rënie të tillë“, theksoi ai.

Gjorçev tha se politika ka dështuar në planin ekonomik, pasi që po nuk hapet asnjë fabrikë e re, nuk ka projekt të ri, Maqedonia po plaçkitet në mënyrë armiqësore, njerëzit ikin, ngrenë duart lart, të vjetrit mbeten vetëm, nuk ka njeri për t’u kujdesur për ta, të rinjtë nisen për në Itali, Gjermani, Skandinavi”, alarmoi Gjorçev.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

evn-fatura

A do të shtrenjtohet rryma pas 1 janarit

david geer gir dimitar kovacevski

Kovaçevski-Geer: Plani i Rritjes së BE-së për Ballkanin Perëndimor është inkurajues për qytetarët tanë

Dimitar_Kovacevski_23-780x470

Kovaçevski thirrje opozitës të nominoj ministra në Qeverinë teknike

INFO

NA NDIQ