Gjorgiev: Incidentet që dëmtojnë marrëdhëniet Shkup – Sofje janë me skenar

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

“Zhvillimet e fundit në marrëdhëniet maqedono-bullgare ndikojnë edhe në punën e Komisionit të përbashkët për çështje historike dhe arsimore”, thekson bashkëkryetari i Dragi Gjorgiev. Ai thotë se ka tendencë që marrëdhëniet mes Shkupit dhe Sofjes të sulmohen vazhdimisht në periudha të caktuara për të prishur një vazhdimësi të shkurtër të një periudhe paqësore.

“Nuk mund të mbetemi imun ndaj asaj që po ndodh në shoqëri dhe të gjitha ato përmbysje politike, tensione, keqkuptime, grindje politike ditore, që ndodhin në mënyrë ciklike në marrëdhëniet maqedono-bullgare dhe pa dyshim që ndikojnë në punën e Komisionit. Pothuajse rregullisht në të gjitha ato përleshje dhe deklarata politike që bëhen përmendet Komisioni, përmendet historia, përmenden temat në të cilat punon vetë Komisioni dhe e gjithë kjo ndikon në atomosferën në vetë komisionin”, tha Gjorgiev për “Zërin e Amerikës”.
Sipas tij, ka tendencë për të prishur vazhdimësinë e periudhave paqësore në marrëdhëniet maqedono-bullgare.

“Është e qartë se dikush ka nevojë për të dhe kur ato marrëdhënie paqësore dhe të mira zgjasin për një periudhë të caktuar dhe puna shkon në drejtimin e duhur, ndodhin incidente, të cilat padyshim, duke marrë parasysh historinë e incidenteve të mëparshme, bëhen të menduara me skenar të drejtuar paraprakisht. Dhe mendoj se kjo do të de-përshkallëzohet, situata do të qetësohet, por sërish ka forca që nuk do të më befasojnë pas dy muajsh, nëse në çdo rast ndodh e njëjta gjë”, thekson Gjorgiev.

Për atë se a mund të arrihet një zgjidhje për Goce Dellçevin, ai thekson se kjo temë pothuajse nuk është diskutuar seriozisht gjatë vitit të kaluar.

Ai beson se në kushtet aktuale të marrëdhënieve të ftohta, me tension shumë të lartë, Komisioni e ka shumë të vështirë të punojë me qetësi dhe paqësi për Goce Dellçevin.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

IMG_1166

Deputetja e Turqisë në KiE: Jam me prejardhje nga Kosova, e mbështes me zemër

INFO

NA NDIQ