Gjuetarët e krimit: ç’ka ndodhur me Interpolin në 100 vjet ekzistencë?

INA
INA

01/12/2023

Më shumë se një mijë policë dhe drejtues të zbatimit të ligjit nga e gjithë bota po marrin pjesë këtë javë në asamblenë e përgjithshme të Interpolit në Vjenë, ku organizata u themelua njëqind vjet më parë.

“Ne jemi rritur nga 20 shtete anëtare njëqind vjet më parë në 196 sot,” i tha AFP Juergen Stock, sekretari i përgjithshëm i agjencisë me bazë në Lion.

Me urdhrat e tij të famshëm të kuq, Interpol “siguron që të mos ketë strehë të sigurt për kriminelët, qoftë në botën fizike apo në internet”, tha 64-vjeçari gjerman.

Por organizatës iu desh të forconte kontrollet pasi abuzimet e atyre urdhër-arresteve tërhoqën kritika.

Mafia dhe tatuazhet

“Si një qendër globale kleringu, Interpoli ndihmon vendet anëtare “të lidhin fijet nëpër kontinente duke identifikuar dhe lokalizuar kriminelët“, shpjegoi Stock.

Baza e të dhënave e Interpolit ka 125 milionë dosje policie dhe pothuajse 16 milionë kërkime në ditë.

Udhëheqësi serb boshnjak i kohës së luftës, Radovan Karaxhiç, i cili u kap në vitin 2008 pas gati 13 vitesh në arrati, si dhe vrasësi serial francez Charles Sobhraj, janë disa nga kapjet më spektakolare të Interpolit.

Vitet e fundit, organi global i policisë ka ndihmuar gjithashtu Italinë në shtypjen e mafies më të pasur dhe më të fuqishme, Ndrangheta.

Kontrolle më të forta

Pavarësisht suksesit të tij, sistemi i njoftimit të kuq të Interpolit është shpesh objektiv i akuzave se shtetet anëtare po e keqpërdorin atë për të gjurmuar disidentët politikë.

Jo shumë kohë pas marrjes së detyrës në vitin 2014, Stock vendosi të zgjidhte problemin duke krijuar një ekip prej rreth dyzet ekspertësh për të shqyrtuar urdhrat para se të lëshoheshin.

Në vitin 2022, vetëm 1,465 mandate u hodhën poshtë ose u anuluan përpara publikimit, krahasuar me gati 70,000 të vlefshme.

“Nëse rasti është kryesisht politik ose ka një komponent ushtarak ose fetar, Interpoli është i përjashtuar nga kjo dhe ne e marrim atë shumë seriozisht,” tha ai.

Për më tepër, Interpoli prezantoi një “politikë të re refugjatësh” për të mbrojtur ata që u është dhënë statusi i refugjatit.

Financimi i pamjaftueshëm

Por gabimet ndodhin sepse nuk ka një “përkufizim të pranuar globalisht të terrorizmit”, pranoi Stock.

Gazetari francez Mathieu Martiniere, i cili kohët e fundit publikoi një hetim të plotë të Interpolit me kolegun e tij gjerman Robert Schmidt, i tha AFP se “situata është përmirësuar, por më shumë se njëqind njerëz të pafajshëm ende kalojnë nëpër rrjet çdo vit dhe mund të ekstradohen dhe më pas të arrestohen.”

Një problem i madh me të cilin përballet Interpoli është “mungesa e burimeve njerëzore dhe financimi i pamjaftueshëm”.

Zgjedhja e gjeneralit të Emirateve Ahmed Nasser al-Raisi, i cili është nën hetim në Francë për bashkëpunim në tortura, si president i Interpolit në vitin 2021 ka ngritur gjithashtu shqetësime.

Libri i gazetarit, i botuar në tetor, trajton gjithashtu periudhën kur nazistët morën kontrollin e organizatës pas aneksimit të Austrisë së Hitlerit.

Presidenti i atëhershëm i Interpolit, austriaku Ernst Kaltenbrunner, u dënua me vdekje në Nuremberg dhe u ekzekutua në vitin 1946.

Deri këtë vit, emrat e presidentëve nazistë të Interpolit nuk u përmendën në faqen e internetit të organizatës për të mbuluar historinë, tha Martiniere.

Stock tha se ishte një mbikëqyrje e paqëllimshme dhe që atëherë është korrigjuar. /tesheshi.com/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

Aleksej Navalny

Disa orë para funeralit të Alexei Navalny, familja nuk kanë një makinë për të transportuar trupin

Lloyd Austin Llojd

Austin: Nëse Ukraina bie, besoj se NATO do të hyjë në luftë me Rusinë

spitali - Gaza

Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

Biden

Biden: Pasoja të rënda për Ukrainën, nëse Kongresi nuk e miraton ndihmën

INFO

NA NDIQ