Gjuha e urrejtjes vazhdon të jetë e pranishme në Maqedoninë Veriut

INA
INA

13/10/2023

Gjuha e urrejtjes vazhdon të jetë e pranishme në Maqedoninë e Veriut dhe e njëjta nuk sanksionohet.

Kështu thotë kryetarja e Komitetit të Helsinkit, Uranija Pirovska, e cila shton se ka trend negativ kur bëhet fjalë për kallëzimet penale kundër gjuhës së urrejtjes.

Propozohet hartimi i një dispozitë të re pikërisht për gjuhën e urrejtjes.

“Gjuha e urrejtjes në Maqedoni edhe më tej nuk sanksionohet….E dini, ne vërejmë trend negativ kur bëhet fjalë për kallëzimet penale, pjesa më e madhe, pothuajse asnjë nuk është pranuar nga ana e prokurorisë publike. Sipas kësaj, edhe pse ne vazhdimisht flasim për këtë dukuri, duhet të vazhdojmë ta bëjmë këtë, duhet të përforcojmë mekanizmat që duhet të na ndihmojnë në luftën kundër gjuhës së urrejtjes”, tha Uranija Pirovska Komiteti i Helsinkit.

“Propozimi përmes analizës tonë është hartimi i një dispozitë e re për gjuhën e urrejtjes, ndoshta një emërim të qartë të mandatit të komisionit për parandalimin dhe mbrojtjen nga diskriminimi, një mandat eksplicit për gjuhën e urrejtjes dhe më tej përpunim të zgjidhjes ligjore që kanë të bëjnë me gjuhën e urrejtjes në internet, që do të jenë në drejtim të aktit të shërbimeve dixhitale të Bashkimit Evropian”, u shpreh Elena Mihajllova, Fakulteti i Drejtësisë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

INFO

NA NDIQ