Gjuha Shqipe, Lokja e moçme e gjuhëve

INA
INA

30/07/2023

Blerim Latifi

Revista shkencore amerikane Science e ka publiku një studim të ri të një grupi specialistësh të gjuhësisë historike mbi gjuhët indo-europiane.

Nga studimi rezulton se pesë gjuhët më të vjetëra në familjen gjuhësore indo-europiane janë gjuha tokariane, gjuha anatoliane (hitite), gjuha armene, gjuha shqipe dhe gjuha greke.

E para është zhdukur rreth shekullit 9 pas Krishtit, e dyta rreth shekujve 3 dhe 4 pas Krishtit, ndërsa tri të tjerat ende vazhdojnë të fliten.

Vjetërsia e këtyre gjuhëve shkon deri në 8 mijë vjet, ndërsa ajo e shqipes së paku në 6 mijë vjet.

Sikur kjo të thuhej nga vetë ne, do të plasnin menjëherë sarkazmat e snobëve tanë që u është bërë obsesion përbuzja e nënçmimi i çdo gjëje shqiptare.

Por ja që kjo po thuhet nga të tjerët.

Po thuhet nga studiues kompetentë dhe objektivë.

Kjo asht pra Gjuha Shqipe, Lokja e moçme e gjuhëve, Identiteti dhe Nderi ynë, që u ka mbijetuar poshtnimeve e vetëposhtnimeve të panumërta.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

opinion

Paradokset shqiptare dhe jeta vazhdon

fatmir limani

Provokimi i luftës ndërshqiptare dhe ndëretnike!

KALOSH-CELIKU

Shkupi historik pa ditë feste

veton-latifi

Më 28 Nëntor

Ismail Qemajli

Letra e rrallë e Ismail Qemalit/ Porosia: “Të hapet dhe të lexohet pas 111 vjetësh…”

Mehmedali Jusufi

Njeriu viz a vi intelegjenca artificiale!

Muhamer Pajaziti

111 vite pavarësi, një Shqipëri që ndryshoi rrënjësisht

ilir ikonomi

Si lindi Shqipëria

KALOSH-CELIKU

Përpjekje për një luftë të re në Ballkan

INFO

NA NDIQ