Gjukanoviq e humb betejën, Jakov Milatoviq do te jetë President i ri i Malit të Zi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

2 Prill, 2023

Jakov Milatoviç do të jetë presidenti i ri i Malit të zi. Pas 32 vitesh në pushtet, Milo Gjukanoviç do të largohet nga posti i presidentit.

Gjukanoviç arriti të sigurojë 35.2% të votave, por ky rezulat ishte i pamjaftueshëm për të siguruar fitoren që në raundin e parë.

Ndërkohë në raundin e dytë, Gjukanoviç mori 41.8% të votave, i mposhtur nga Milatoviç që siguroi 58.2% të votave.

Të drejtë vote në këto zgjedhje patën 542.154 qytetarë malazezë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1743

Sevillia fiton Europa League, Roma e Mourinhos bie pas penalltive

IMG_1744

Bumçi akuza Ramës: Qëndrimet e tij dobësuan Kosovën, e izoloi me Ballkanin e Hapur

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

libra-te-grisur

MASH: Libri i Historisë dhe Shoqërisë për klasën e pestë tërhiqet nga përdorimi

risto-penov

Penov: Nëse nuk ndodhin ndryshimet kushtueses do të kemi problem edhe në NATO

IMG_1730

Azizi nga Gostivari ‘selam’ ASH-së: Gostivari ka qenë çdoherë opozitar

IMG_1719

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

IMG_1720

VMRO-Popullore do të votojë për ndryshimet kushtetuese

INFO

NA NDIQ