Gjumi i parregullt, i dëmshëm për zemrën tuaj

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24 Shkurt, 2023

Kur nuk bëni gjumë mjaftueshëm të mirë, pasojat afatshkurtra janë të dukshme – ndoshta jeni të shpërqendruar në punë ose jeni të çmendur me njerëzit e dashur. Por, në sfond, modelet e parregullta dhe me cilësi të dobët të gjumit mund të rrisin rrezikun për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

“Ky studim është një nga hetimet e para për të siguruar prova të një lidhjeje midis kohëzgjatjes së parregullt të gjumit dhe kohës së parregullt të gjumit dhe aterosklerozës”, tha autori kryesor i studimit, Kelsie Full, një asistent profesor i mjekësisë në departamentin e epidemiologjisë në Qendrën Mjekësore të Universitetit Vanderbilt në Nashville.

Zakonet e parregullta të gjumit janë lidhur me aterosklerozën, ka zbuluar një studim i ri. Adobe StockAteroskleroza është grumbullimi i pllakave në arterie, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës. Kjo pllakë përbëhet nga kolesterol, substanca yndyrore, produkte të mbeturinave qelizore, kalcium dhe fibrinë, një agjent koagulues në gjak. Ndërsa pllakat grumbullohen, muret e enëve të gjakut trashen, gjë që redukton rrjedhën e gjakut dhe për këtë arsye zvogëlon sasinë e oksigjenit dhe lëndëve të tjera ushqyese që arrijnë në pjesën tjetër të trupit. Ateroskleroza mund të çojë në kushte të shëndetit kardiovaskular, duke përfshirë sëmundjet koronare të zemrës, anginë, sulmet në zemër, goditjet në tru dhe sëmundjet e arterieve karotide ose periferike.

Gjumi i dobët – duke përfshirë cilësinë e dobët, sasinë jonormale dhe gjumin e fragmentuar – ka qenë i lidhur me sëmundjet kardiovaskulare dhe vdekjet e lidhura me sëmundjet kardiovaskulare më parë, por më pak ishte ditur për lidhjet specifike midis rregullsisë së gjumit dhe aterosklerozës. Rregullsia e gjumit, përcaktuan autorët e studimit të ri, vlerësohet nga variacionet në kohëzgjatjen e gjumit (sa kohë fle dikush çdo natë) dhe koha e gjumit (koha kur dikush bie në gjumë çdo natë) – sa më pak ndryshime aq më mirë.

Autorët u përpoqën të mësonin më shumë rreth kësaj marrëdhënieje, duke analizuar gjumin e të rriturve të moshuar – mesatarisht 69 vjeç – të cilët morën pjesë në Studimin Multi-Etnik të Aterosklerozës, një studim i grupit gjatësor i krijuar për të hetuar prevalencën dhe përparimin dhe faktorët e rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Luizi dhe Kiara

Luizi ja kushtoi këngën e re. Reagon Kiara

luizi koncert

Luiz Ejlli niset për Amerikë, a jeni gati (VIDEO)

Taravari_Kasami-780x470

Taravari e Kasami përplasen për anëtarët dhe simpatizantë politikë

barnatore

Mungesë ilaçesh në farmacitë e vendit!

vjosa osmani

Osmani tregon prapaskenat: E takova 10 minuta Vuçiqin, zakonisht ankohet e bërtet

erdogan

Profili i Erdoganit/ Nga shitës limonadash, tek njeriu më i fuqishëm në Turqi

universiteti punetorëve ish-kino presheve

Të adaptohet apo restaurohet objekti i Universitetit të punëtorëve në Preshevë

shkupi

Anketa: Qytetarët më shumë besojnë në bashkësitë fetare dhe ushtri, më pak në institucione

kompania abee

ABEE Investimi belg në Kërçovë, pritet 600 vende pune, rroga 900 €

INFO

NA NDIQ