Gjuriq thotë se “Kurti është politikisht dhe faktikisht një person i padëshiruar në Uashington”

INA
INA

24/07/2023

Ambasadori i Serbisë në ShBA, Marko Gjuriq, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është politikisht dhe faktikisht person i padëshirueshëm në Uashington.

Ai ka thënë se vendimet e Kurtit janë dëshmuar si dikush që po ia bën varrin Kosovës si shtet i pavarur.

“Ajo që po ndodh në Ballkan nuk është ndër prioritetet e publikut politik amerikan, ata janë të interesuar për Kinën, Rusinë, pak për Lindjen e Mesme… Çdo gjë tjetër që ndodh në botë është temë diskutimi ekskluzivisht kur shfaqet në lajme.” – ka thënë ai në “Happy TV”.

Gjuriq ka thënë se detyra e tij nuk është vetëm t’i japë Uashingtonit faktet për atë që po ndodh në veri të Kosovës, por edhe të punojë që Serbia dhe ShBA-ja të lidhen në mënyrë interesante përmes bashkëpunimit ekonomik.

“Drejtori i Zyrës së Qeverisë për Kosovën, Petar Petkoviq, duhet ta shohë faktin që ekstremisti Kurti ia ndaloi hyrjen në Kosovë si kompliment për punën e tij. Është mirë kur një ekstremist si ai nuk e miraton politikën tënde.” – ka thënë ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

shaban liridona

Shaban Murseli pretendon se Milaim Zeka i kishte kërkuar Behgjet Pacollit përmes Naim Murselit 100 mijë euro

Liridona ademaj

Avokati Spartak Ngjela flet për rastin e Liridona Ademajt

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Babai takon Naim Murselin në burg: Djali im nuk ka ditur gjë për vrasjen e Liridonës atë natë

liridona

Fëmijët e Liridonës merren nën kujdestarinë e shtetit suedez

punetor

Demolli: Pas janarit vështirë se do të gjenden punëtorë me pagë 600 euro

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

INFO

NA NDIQ