Gjykata administrative sot do të debatoj rreth padive të frontit evropian

Picture of INA
INA

17/05/2024

Gjykata Administrative për sot janë caktuar shtatë institucione publike, në të cilat duhet të shqytohen paditë e parashtruara nga koalicioni “Fronti Evropian”, i kryesuar nga BDI-ja kundër vendimeve të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve për zgjedhjet parlamentare që u mbajtën më 8 maj.

Seanca e parë është caktuar në ora 10:30, ndërsa e fundit në ora 22:30. Seanca, siç qëndron në ueb faqen zyrtare, duhet të mbahen në hark kohor prej dy orëve.

Koalicioni “Fronti Evropian” në ditët e fundit në konferenca për shtyp akuzoi për inxhiniering zgjedhor, gjegjësisht se përmes KSHZ-së bëhet përpjekje që t’u merren një deri në dy mandate deputetësh.

Dje edhe kryeministri i Qeverisë teknike, Talat Xhaferi u bëri thirrje institucioneve që të veprojnë konform ligjit pas direktiva shtetërore nga cilado anë.

“Në cilësinë e kryetarit të Qeverisë së Republikës se Maqedonisë se Veriut dhe përgjegjës për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor të zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare, kam pranuar raporte nga pjesëmarrës në procesin zgjedhor për shqetësime në lidhje me tentativat për inxhiniering zgjedhor me marrëveshje ndërpartiake jashtë-institucionale për votim dhe mbivotim në Komisionin Shtetëror i Zgjedhjeve në lidhje me ankesat e dorëzuara simptomatike nga ana e pjesëmarrësve në zgjedhje”, tha Xhaferi në konferencë për shtyp në Qeveri.

Sipas rezultateve të para zyrtare për zgjedhjet parlamentare të cilat i publikoi KSHZ, koalicioni “Maqedonia juaj” kryesuar nga VMRO-DPMNE ka fituar më së shumti mandate deputetësh 58, pas çka vijojnë koalicioni Fronti evropian i kryesuar nga BDI me 19 mandate, koalicioni për Ardhmërinë evropiane i kryesuar nga LSDM 18, koalicioni VLEN, 13, ndërsa Lëvizja ZNAM për Maqedoninë tonë dhe E Majta nga gjashtë mandate deputetësh.

TË FUNDIT
14 minuta
Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq
16 minuta
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
22 minuta
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
59 minuta
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës
1 orë
Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati

ME TE LEXUARA

19 orë
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
1 ditë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
13 orë
Sylvinho: Ishim në grupin e “vdekjes” por largohemi nga Europiani me kokën lart, të provojmë emocionet e Botërorit
23 orë
Grubi: Do të vazhdoj të qëndroj në krah të Kryetarit Ali Ahmeti
1 orë
Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati

LEXO MË SHUMË

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

gjykata

Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake

INFO

NA NDIQ