Gjykata amerikane do të dëgjojë sfidat për ndalimin e mundshëm të TikTokut në shtator

Picture of INA
INA

30/05/2024

Një gjykatë apeli në SHBA vendosi të martën një plan të shpejtë, për të shqyrtuar sfidat ligjore ndaj një ligji të ri që kërkon që ByteDance me seli në Kinë të heqë asetet e TikTok në SHBA deri më 19 janar ose të përballet me një ndalim.

Gjykata e Apelit e SHBA për Distriktin e Kolumbisë urdhëroi që çështja të vendoset për argumente gojore në shtator pasi TikTok, ByteDance dhe një grup krijuesish të përmbajtjes TikTok u bashkuan me Departamentin e Drejtësisë në fillim të këtij muaji, për t’i kërkuar gjykatës një orar të shpejtë.

Më 14 maj, një grup krijuesish të TikTokut ngritën padi për të bllokuar ligjin që mund të ndalonte aplikacionin e përdorur nga 170 milionë amerikanë, duke thënë se ka pasur “një efekt të thellë në jetën amerikane” pasi TikTok dhe kompania mëmë ByteDance ngritën një padi të ngjashme.

Sipas orarit të gjykatës së apelit, krijuesit, TikTok dhe ByteDance duhet të dorëzojnë dokumente ligjore deri më 20 qershor dhe Departamenti i Drejtësisë deri më 26 korrik, me përgjigjet që pritet t’i marrin deri më 15 gusht.

TikTok tha se me një orar të shpejtë beson se sfida ligjore mund të zgjidhet pa pasur nevojë të kërkojë ndihmë paraprake urgjente.

TikTok dhe Departamenti i Drejtësisë kanë kërkuar një vendim deri më 6 dhjetor, në mënyrë që të kërkojnë rishikim nga Gjykata e Lartë nëse është e nevojshme.

Ligji, i nënshkruar nga presidenti Joe Biden më 24 prill, i jep afat ByteDance deri më 19 janar për të shitur TikTok ose do të përballet me një ndalim.

Shtëpia e Bardhë thotë se dëshiron të shohë që pronësia me seli në Kinë të përfundojë për arsye të sigurisë kombëtare, por jo një ndalim të TikTok.

TË FUNDIT
1 ditë
SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve
1 ditë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë
1 ditë
Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10
1 ditë
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale
1 ditë
NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

ME TE LEXUARA

1 ditë
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale
1 ditë
Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10
1 ditë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë
1 ditë
SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve
1 ditë
NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

LEXO MË SHUMË

tik tok

SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve

Nvidia

Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

google

Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10

Inteligjenca Artificiale IA

E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale

nasa2

NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

bill

Bill Gates po kthehet drejt armëve bërthamore

intelegjenca artificiale

Inteligjenca artificiale paraqet rrezik për kompanitë e lajmeve

whatsapp-main-600x360

WhatsApp sjellë një ndryshim tek storjet

nasa2

Astronautët e NASA-s bllokohen në anije, nuk mund të kthehen në Tokë

INFO

NA NDIQ