Gjykata civile SHKUP vendos: Qani Nesimi është myfti i Tetovës

Picture of INA
INA

13/06/2024

Gjykata Civile Shkup si gjykatë kompetente në zgjidhjen e kontestit ligjor mes BFI – Shkup dhe Muftinisë së Tetovës ka të sjellur vendim të përkohshëm nga ku prof. Dr. Qani Nesimi mbetet Mufti i Tetovës, ndërsa i ndalohet BFI – Shkup dhe Selver Xhemailit që të ndërmrin aktivitete të mëtutjeshme në dëm të Muftinisë së Tetovës, përfshi dhe paraqitjen e tij ushtrues detyre Myfti në Tetovë,.

Po ashtu  regjistri qendror i RMV – Shkup obligohet të bëjë ndryshimin e të dhënave në regjistrin e Bashkësive Fetare dhe Grupeve Religjioze me ç’rast rikthehet emri i Muftiut legjitim Qani ef. Nesimi dhe shlyhet emri i UD Muftiut joligjor dhe antikushtetues.

Vendimi i masës së përkohshme të Gjykatës Civile Shkup në mënyrë zyrtare të zbatohet edhe në departamentin për regjistrimin e bashkësive fetare pranë kësaj gjykate.

Kujtojmë opinionin se me datë 08.11.2023 në mënyrë joligjore nga ana e BFI – Shkup ishte shkarkuar Qani Nesimi nga detyra e Muftiut të Tetovës, i cili vendim u kontestua me unanimitet nga organi bazë kushtetues kompetent Muftinia e Tetovës, duke e vlerësuar si të pa bazë, joligjor dhe anti kushtetues, njëherit mëxhlisi i xhemateve të Muftinisë së Tetovës me shumicë absolute mbështeti Qani ef. Nesimi për Mufti të Tetovës.

Muftinia e Tetovës dhe mexhlisi i xhemateve pranë Muftinisë njëherit kontestoi vendimin anti kushtetues të Shaqir Fetait për emërim të UD Muftiut Selver Xhemaili i cili vendim është në kundërshtim me sistemin normativ të BFI, njëherit duke i a bërë të qartë se organi bazë themelorë i BFI pra Muftinia është i vetmi organ kushtetues kompetent që ka të drejtën e propozimit të kandidatëve të mundshëm për mufti, të drejtë themelore kushtetuese si organ kolektiv që nuk mund askush të jau konteston e më së paku vullneti individual i një personi qoftë edhe i quajturi Shaqir Fetai.

Me datë 04.03.2024 shumica absolute e hoxhallarëve të Muftinisë së Tetovës deri tek BFI ngritën iniciativë me përkrahje të parezervë në mbështetje të Muftiut të Tetovës Prof. Dr. Qani ef. Nesimi, dhe të tërhiqet vendimi joligjor dhe antikushtetues i emërtimit të ashtu quajtur UD Muftiut Selver Xhemaili i cili nga vet Shaqir Fetai ishte i përfolur si keqpërdorues i kurbanave të BFI-së dhe mjeteve të dijasporës dedikuar për institucionet edukativo arsimore dhe shkencore të BFI-së.

TË FUNDIT
48 minuta
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
57 minuta
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
58 minuta
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
60 minuta
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
1 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

13 orë
Të shtëna me armë zjarri në Çair, jozyrtarisht ka edhe të plagosur
1 ditë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri
13 orë
Policia e Maqedonisë arreston në Bllacë ish-ushtarin e UÇK-së, me fletëarrest nga Serbia, vepron MPJ e Kosovës
1 ditë
Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit
12 orë
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

LEXO MË SHUMË

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

florian qehaja

Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

INFO

NA NDIQ