Gjykata e Strasburgut: Spiro Ristovski është paraburgosur në mënyrë të pajustifikueshme për rastin e “27 prillit”

INA
INA

16/01/2024

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut ka vendosur që ish-ministri Spiro Ristovski, i akuzuar në rastin “Organizatorët e 27 prillit”, është paraburgosur pa arsye.

Me këtë shteti do t’i paguajë Ristovskit 750 euro dëmshpërblim dhe 1.500 euro shpenzime gjyqësore, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në aktgjykim, Gjykata Evropiane thotë se nuk ka prova konkrete se Ristovski mund të arratisej.

“Gjykatat nuk dëshmuan ekzistencën e ndonjë fakti konkret në mbështetje të konkluzioneve të tyre se ekzistonte rreziku i arratisjes”, thuhet në vendimin e GJEDNJ.

Nga atje thonë se nga data 30 korrik 2019 deri më 21 gusht 2020, Spiro Ristovskit i është vazhduar arresti shtëpiak 14 herë për shkak të rrezikut të arratisjes.

Përveç Ristovskit, për vazhdim të paarsyeshëm të paraburgimit është dënuar edhe shefi i departamentit për njësitet speciale në polici, Mitko Peshov, i cili është dënuar me 15 vjet burg për ngjarjet e 27 prillit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lsdm mitrevski kovacevski zecevic kryesia

LSDM dorëzon në Kuvend propozim-ligjin kundër rritjes së pagave për funksionarët

fejzi hajdari

Hajdari: Kandidatët shqiptarë garë për nënshkrime, kandidatët maqedonas për president

pendarovski bujar osmani

Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

MVR-polici-a-1-750x430

(VIDEO) Hetohet lidhja ndërmjet vrasjes në Bllacë dhe djegies së lokalit në Çair

burgu manastirit

Shpërthen zjarr në burgun e Manastirit, lëndohet një i burgosur

Bujar Osmani

Osmani: Nëse një muaj nuk marr rrogë, duhet të marr borxh që të mbijetoj

Jovan mitreski

Mitreski: Marrëveshjet ndërkombëtare s’mund të ndryshohen me ligj tjetër

Arben Taravari Bujar Osmani

Sondazh: Arben Taravari apo Bujar Osmani, kush do të merr mbështetjen e shqiptarëve më 24 prill?

Bilall Kasami

Kasami: Rikonstruimi stadiumit do të fillojë në muajin mars

INFO

NA NDIQ