Gjykata e Tetovës i drejtohet vetëm në maqedonisht Komunës (dokument)

INA
INA

22 Gusht, 2023

Në kohën kur partitë partitë shqiptare në pushtet, thonë se tani nuk është koha për heqjen e 20% nga Kushtetuta që i referohet gjuhës shqipe, shumë institucione në Maqedoninë e Veriut nuk respektojnë as ligjin e miratuar para disa viteve, për gjuhën shqipe.

Në qytetin e Tetovës ku shumicë dëmruese janë shqiptarët, Gjykata Themelore i është drejtuar komunës me një shkresë vetëm në gjuhën maqedonase.

Përmes këtij dokumenti, Gjykata Themelore i jep urdhër Sektorit për Punë të Brendshme, që Komunës së Tetovës t’i merret një video incizim prej kamerave të sigurisë, të vendosura në objektin komunal, për siç thuhet, të zbuluar gjurmë nga vepra penale neni 318, alinea 1 nga Kodi Penal.

Burime nga Komuna e Tetovës thonë se dokumenti me të cilin Gjykata i drejtohet Komunës është vetëm në gjuhën maqedonase dhe reagojnë për mosrespektimin e gjuhës shqipe.

Opozita shqiptare në disa raste ka thënë se nuk do të votojë ndryshimet kushtetuese për përfshirjen e bullgarëve, nëse nuk hiqet nga Kushtetuta termi ofendues 20% që i referohet gjuhës shqipe.

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkup

Publikohet lista e vendeve më të sigurta në botë, Maqedonia e Veriut në vendin e 38-të

Radojcic vilat pasuria

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

policia-714x420

MPB: Është arrestuar 23-vjeçari, u kap me 320 litra alkool të padeklaruar

evn-fatura

Është rritur çmimi i energjisë elektrike në RMV, ESHS: Çmimi mesatar është 6.737 denarë për një kilovat orë

qeveria kovacevski4

A ka krizë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut?!

supermarketet-800x445

Rënie në tregtinë me pakicë me ushqim, pije dhe derivate

0FBDA6C6-3F07-4CF0-9CA6-52FF333FC0D4

Aksident tragjik – humb jetën 18 vjeçari nga Çegrani i Gostivarit

gjobaa

MPB: 563 gjoba për tejkalim të shpejtësisë

denari-756x420-696x387-1

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

INFO

NA NDIQ