Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë hap rast për shqyrtimin e orareve të punës në ndërtimin e korridoreve

INA
INA

03/08/2023

Gjykata Kushtetuese ka hapur një rast në të cilin do të shqyrtojë kushtetutshmërinë e Ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për marrëdhëniet e punës dhe nenet 1, 2 dhe 3 të kontestuar në iniciativën e paraqitur nga Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Me nenet e kundërshtuara, siç thuhet në iniciativë, braktiset niveli i mbrojtjes që ofrojnë rregulloret ligjore pozitive dhe konventat ndërkombëtare dhe tentohet të vendoset një mekanizëm për të anashkaluar rregullat tashmë të vendosura.

Parashtruesit e iniciativës deklarojnë se ekziston rreziku i trajtimit të pabarabartë të punëtorëve dhe diskriminimit nga ana e Ministrit të Financave, i cili në pajtim me Ministrin e Punës dhe Politikës Sociale përcakton mënyrën dhe vendin e pagesës së punëtorëve që punojnë në projekte me rëndësi strategjike kombëtare të konfirmuara me ligj. Për më tepër, neni i kontestuar, i cili parashikon një përjashtim nga kohëzgjatja e punës jashtë orarit më të gjatë se 8 orë në javë dhe 190 orë në vit për të punuar në projekte me rëndësi strategjike dhe kombëtare, sipas parashtruesve, krijon pasiguri juridike dhe hapësirë ​​për interpretim dhe u vendos manipulimi i kohëzgjatjes totale të orarit shtesë pa vendosur ndonjë kufizim.

Rasti i është dorëzuar ekipeve të këshilltarëve dhe gjyqtarëve dhe është në fazën fillestare të punës, pra në procedurë paraprake. Gjykata Kushtetuese do të shqyrtojë nga e para pretendimet në iniciativë dhe do të përgatisë raporte që do të përmbajnë propozime për votim në seancë./Telegrafi/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

oliver spasovski

Arma e lidhur me vrasjen e dyfishtë është e në ekspertizë, ndarja e më shumë informatave nuk është e mirë për hetimin, thotë Spasovski

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Kovaçevski: Qeveria teknike është e rregulluar me Ligj, dihen ministritë që i takojnë opozitës

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

granit plavaa

Sulmohet në burg vrasësi i Liridona Ademajt, ka tentuar dhe vetëvrasjen

radojcic milan

Ngrihet alarmi pas urdhërarrestit ndaj Radoiçiqit/ Ky mund të jetë plani i Serbisë!

mickoski gerqec

LSDM: Skandal i ri, Mickoski në të njëjtën tavolinë me të arrestuarin për trafikim të 32 kilogramëve drogë nga Gërçeci

vmro-dpmne

OBRM-PDUKM: Talat Xhaferi është i padenjë për postin e kryeministrit

oliver spasovski

Spasovski: Inspektorët do të mbajnë përgjegjësi nëse vërtetohet se kanë shpërndarë informacione për vrasjen e Vanjës

aksident kosove

14 automjete të përfshira në aksidentin në Fushë Kosovë, ka edhe të lënduar

INFO

NA NDIQ